Majdnem bio borjak

Nagyszüleinél szerette meg az állatokat a többdiplomás fiatal szakember. Akkoriban titkon arra gondolt, hogy egyszer neki is lesz birtoka és tehene. Apránként kezdett földet vásárolni, úgy gondolta, legalább annyi legyen neki is, mint nagyszüleinek.

Házunk tájaBozsér Erzsébet2006. 07. 14. péntek2006. 07. 14.
Majdnem bio borjak

- Nem hittem, hogy ilyen nehéz lesz ezt megvalósítani - meséli Néber Szilveszter fiatal gazda, aki Kacorlakon foglalkozik húsmarhatartással. Ötvenhat hereford-magyar tarka keresztezésű állatát legelőre alapozva tartja. - Az osztatlan közös tulajdon miatt nehéz földhöz jutni, nem is tudtam egy helyen megvenni a négy és fél hektár termőföldet meg a gyepet. A bérelt területtel hetvennégy hektár kaszálót használok. Nagy része elvadult, de nem félek, mert az állatok szépen rendbe hozzák. Öt évvel ezelőtt alakítottam ki a marhaállományt, nem volt egyszerű, az elején meg is fizettem a tanulópénzt. Mostanra azonban szépek az állataim, nagyon jó a szaporulat. A borjakat két és fél mázsásan adom el, és nem panaszkodhatok, van rájuk kereslet. Tervezem a további fejlesztést, mert hetven-nyolcvan tehenet elbírna ez a terület. A telepet is állandóan korszerűsítem. A marhák ugyan nem igényelnék télen sem az épületeket, de olyan megfontolásból van rájuk szükség, hogy védett helyen kevesebb abrakra van szükségük. Így költséget takarítok meg, hiszen a takarmány nem olcsó.
Szilveszter szívesen beszél az állatairól. Tavasszal-nyárelőn  jönnek világra a borjak, ekkortájt kell legjobban figyelni, akad-e nehezen ellő tehén, mert azt ki kell selejtezni. Jelenleg meddő egy sincs, szépek, egészségesek az állatok, és örömét leli benne, ha fotózhatja őket. Hobbija ugyanis a természetfotózás és a falusi élet pillanatainak megörökítése. Minden érdekli, ami a faluhoz kapcsolódik, gyűjti a régi tárgyakat. Gazdálkodásában ötvöződik az egykori, természetszerető paraszti szemlélet és a mai környezetvédő gazdálkodás. Rétjeinek több mint fele bioterület.
- Be lehetne vonni az állattartást is az ellenőrzött biogazdálkodásba, de a bioabrak nagyon drága, csak három-négyszeres áron lehetne beszerezni a kukoricát. Maradok egyelőre a "majdnem bio" marhatartásnál. A vevők elégedettek az állataimmal, s arra törekszem, hogy egy kamiont meg tudjak tölteni. Németországba, Olaszországba szállítok, vittek már tőlem borjakat Izraelbe is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek