Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Estefelé, ha kimegyek a kertbe, az önkorbácsolás sajátos formájára kényszerülök: csapkodom magam; merthogy a szúnyogok engem nagyon szeretnek. Ilyenkor az sem hízelgő számomra, hogy nőstények buknak rám (ugyanis csak a nőnemű rovarok csípnek). Bebizonyosodott, hogy ezek a vérszívók nagyon is válogatnak. Van, akit békén hagynak, míg másokat agyongyötörnek.
Kutatók szerint génjeinkben hordozzuk a csalogató illatokat, túl azon, hogy a testből kiáramló szén-dioxid is vonzza e rovarokat. Kiderült, hogy egyes szúnyogfajok a csecsemőket, a gyerekeket ritkábban csípik meg, mint például a férfiakat. A rovarok a testtájak között is válogatnak: a kézfejet gyakrabban választják, mint a kart. Persze, amelyik nagyon éhes, nem válogat (erről a nudista kempingek lakói többet tudnának mesélni). Bebizonyosodott, hogy a férfiak bőre vonzóbb a vérszívók számára. A különféle illatokat a bőr felszínén élő baktériumoktól származnak, így például találtak olyan baktériumot, amely ugyanúgy megtalálható az emberi lábon, mint egyes nem éppen illatos sajtokon. Megfigyelték azt is, hogy egy bizonyos sajtra nagyon buknak a szúnyogok.
Ezen az elven működnek a csípő rovarok csapdái is. Igazság szerint a megelőzésre kellene helyezni a hangsúlyt, de az óriási összegekbe kerülne. Rendelkezésre állnak már különböző készítmények, melyeket általában repülőgépről és helikopterről permeteznek ki. Kémiai szúnyogirtásra hazánkban csak az egészségügyi hatóságok által engedélyezett szerek vethetők be, és csakis egészségügyi gázmesterek irányításával. Nálunk főleg a gyorsan ölő idegmérgeket alkalmazzák, melyek hatóanyagai piretroidok vagy szerves foszforsav-észterek. Ezeket általában reggel, este, szélcsendes időben kell kijuttatni, de akkor sem pusztítják el az összes szúnyogot, ráadásul más élőlényre is károsak lehetnek.
A hagyományos irtásnál hatékonyabb és környezetkímélőbb a biológiai védekezés, a rovarok lárváinak, bábjainak elpusztítása. A készítmény olyan baktériumot tartalmaz, amely a lárvák emésztőrendszerét támadja meg, és néhány nap múlva elpusztulnak. Ez a módszer ugyan drágább, de hatékonyabb is, főleg akkor, ha ismerik a lárvák tartózkodási helyét. A szúnyog tenyészőhelyeinek feltérképezéséhez légi felvételek és térinformatikai eszközök nyújtanak segítséget. Ezzel a módszerrel és az önkormányzatok összefogásával oldják meg a szúnyogirtást sok nyugat-európai országban.
Nálunk még sok helyen nincs szervezett szúnyogirtás, mindenki úgy védekezik, ahogy tud. Kertünkben kémiai szerekkel nem érdemes permetezni, mert a szúnyogok akár 15-20 kilométerről is megtalálnak bennünket. Pusztán annyit tehetünk, hogy felszámoljuk a vízzel telt gödröket, mélyedéseket; de ez kevés, ha a szomszédok ezt elmulasztják. Nyárra érdemes szúnyoghálót szerelni az ablakokra, az ajtókra, hogy nyugodt éjszakánk legyen. Ha mégis bejönnének a lakásba, kaphatók ölőszert párologtató elektromos készülékek, pumpás permetezők, aeroszolos palackok. Rendelkezésünkre állnak irtószert kibocsátó vagy riasztó hatású füstölők, gyertyák és mécsesek is, melyek lakásban, szabadban egyaránt hatásosak. Sokan azért raknak tüzet esténként, hogy a füst elterelje róluk a szúnyogokat. Régi praktika az is, hogy ecettel átitatott kendőt kell szétteríteni a szobában, mert az is elriasztja a vérszívókat. Kertünkbe pedig ültethetünk barátcserjét, amely állítólag elűzi zaklatóinkat.
Akinek ezek után is gondja van a szúnyogokkal, és nem sajnálja rá a pénzt, beszerezhet még hatékonyabb készülékeket. Ezek a berendezések hatásukban megpróbálják utánozni az emberi test által kisugárzott szén-dioxidot és illatanyagokat, és a gyanútlan rovarokat csapdába ejtik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu