Emuolaj a bőre őre

Tíz éve még fotón se látott emut, és fogalma sem volt arról, mire képes az emuolaj. Ma pedig a legnagyobb hazai emufarm kereskedelmi menedzsere.

Házunk tájaKeresztény Gabriella2008. 02. 15. péntek2008. 02. 15.

Kép: Lakatos Ferenc emu tenyészete,futómadár Lajosmizsén 2008.01.26. Fotó: Bohanek Miklós

Emuolaj a bőre őre
Lakatos Ferenc emu tenyészete,futómadár Lajosmizsén 2008.01.26. Fotó: Bohanek Miklós

– Egy német cégtől kerestek meg bennünket, a Monet 2000 Kft.-t, hogy emuolajra lenne szükségük – mondja Lakatos Ferenc. – Mi már akkor is elég nagy tételben forgalmaztuk táplálék-kiegészítők, kozmetikumok és gyógyszeripari termékek természetes alapanyagait, például szarvasfaggyút, mormota és hód olaját, homoktövist, svédfüvet és mézet. Emuval viszont sose volt dolgunk. Na, gyorsan mintát kértem Ausztráliából, a futómadarak hazájából, és rendeltünk is annyit, hogy a németek elégedettek voltak. Aztán mindent elolvastam az emuról. Először el se hittem, hogy ez a madár úgy hasznos, ahogy van: húsostól, körmöstől, bőröstől, tollastól! Így jött létre a farmunk Lajosmizsén, már hét éve.
– Holott annak idején, mint a struccba, ebbe is sokan belebuktak.
– Nem véletlenül, hiszen tíz-tizenöt éve még se futómadár-szövetség, se értékesítési hálózat, se speciális vágóhíd nem volt. Mi az indulóállományt szinte nevetséges áron vettük meg a madaraktól szabadulni vágyóktól. Ez a farm megfelel minden előírásnak. Közel ezer emunk van, talán fele az országos állománynak. Nem mellékes az sem, hogy hollandiai, dél-amerikai tenyészállatokkal frissítettük a hazai állományt. Legújabb tervünk pedig, hogy keltetőnk kiscsibéit bérnevelésbe adjuk a környékbeli gazdáknak, és egyévesen visszavásároljuk őket.
– Talán kinőtték a farmot?
– Nem, sőt bővíteni szeretnénk. Mi a hús- és zsíremu értékesítésére koncentrálunk, a csibék bérgondozása nekünk kifizetődőbb. Rendesen megfizetjük a nevelést, van is rá jelentkező. A madarakat innen a hajdúnánási és a pélyi uniós vágóhídra szállítjuk, ami nem olcsó, ezért mobil vágóhidat is tervezünk, amivel eljutunk oda is, ahol csak néhány madár van. A következő állomás a vecsési vadfeldolgozó, ahol export minőségben porciózzák, és irány külföld! Mert nálunk az emunak se a húsa, se a kozmetikai, gyógyászati termékei még nem kelendőek. Egyrészt alig ismerik, másrészt a hús kilónkénti háromezer forintos ára a magyarok zömének drága.
– A hús vagy az olaj miatt jött létre ez a farm?
– Főleg az olaj miatt! A szakirodalom szerint hihetetlenül értékes a madár hátán lévő zsírréteg, aminek olyan alacsony az olvadáspontja, hogy 15-20 fokon már folyik. Északi népeknél azért népszerű, mert megvastagítja a bőrt, s ráadásul fiatalítja is, hiszen tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Tudósok még rákellenes kutatásoknál is emlegetik, de jó ellenszere a bélgyulladásnak, ekcémának, pikkely- és övsömörnek is. Sok hálálkodó levelet kapok a bőrbetegségükre emukrémet használóktól, mert drága gyógyszereket spórolnak meg vele. A mi alapanyagunkból Németországban is készül krém, ott gyorsabb a gyártás engedélyeztetése. Aztán ide visszahozzák. Mi is forgalmazzuk. Az emu egy kész csoda! Szelíd, bár a rókát szétkapja, ha kerítésen belülre téved. A természetben a hímek költenek: 54 napig étlen-szomjan ülnek a gyönyörű, zöld színű tojásokon, ilyenkor a hátuk zsírrétegéből táplálkoznak. A tojó közben más hímekkel flörtöl és újabb tojásokat rak a decembertől áprilisig tartó költési időszakban. Azt is mondják, hogy a körméből készült szer növeli a férfierőt, de ezt én kétlem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek