Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szőlőtermesztésünk egyik legfenyegetőbb növényvédelmi problémája a tőkék korai elhalása. A tőkék telepítés utáni legyengülése, hirtelen vagy lassú pusztulása következtében az ültetvényekben évről évre nő a tőkehiány, amelynek aránya elérheti a 30-50 százalékot is. Az ilyen területen már gazdaságtalan a termelés, ezért az ültetvényt ki kell vágni. A korai tőkeelhalást vírusok és tápanyaghiány okozzák.
A vírusbetegségek közül a legjelentősebbek: a szőlőfertőző leromlás vírusa, a krómmozaik vírus, a faszöveti barázdáltság vírusa és a levélsodródás vírusa. A szőlőfertőző leromlás tünetei igen változatosak: a levelek torzulnak, a levéllemezek aszimmetrikusak, a levélszél sűrűn fogazott, a levélerezet legyező formában ágazik szét. A szőlő hajtásai rövidek, az ízközök rövidebbek, s a növekedésben visszamaradt tőke bokros kinézetű lesz. Hasonló tüneteket okozhat a cink- és a bórhiány, valamint hormonbázisú gyomirtó szerek használata, ezért a tünet okának pontos megállapításhoz laboratóriumi vizsgálat is szükséges. A betegség fertőzött szaporítóanyagokkal és fonálféreggel terjed. Metszéssel nem lehet átvinni ezt a vírust, mert a szőlőben levő cserzőanyag (tannin) elpusztítja. A szőlő krómmozaik vírusa krómsárgás-fehéres foltot okoz. Súlyos esetben a levelek kifehérednek, nyári melegben barnára is színeződhetnek, később elhalnak. A beteg tőkék életereje csökken, 5-6 év alatt elpusztulnak. Tőkepótlással ne próbálkozzunk, mert a kipusztult tőke helyére ültetett oltványok a vírussal fertőzött fonálférgek által újra fertőződnek. A szőlő faszöveti barázdáltság vírusa a tőketörzsön jellegzetes hosszúkás gödröket és barázdát okoz. A fertőzött tőkék tavasszal később fakadnak, mint atkafertőzés esetén.
A szőlő levélsodródás vírusa tünetei különösen a vörös borszőlőfajtákon szembetűnőek. A beteg tőkék alsó levelein június végén, július elején vöröses foltok, majd vörösesibolya sávok keletkeznek, de a fő és a másodrendű erek mentén egy körülbelül 3 milliméteres sáv zöld marad. A levélszél a fonák felé besodródik, a levél felülről nézve háromszögletű. A tünetek ősz felé közeledve erősödnek, az erősen fertőzött levelek korábban lehullnak. A fertőzött vesszők rosszabbul érnek be, és könnyebben elfagynak télen. Oltással a vírus átvihető, természetes úton kabócákkal terjed.
Hogyan védekezhetünk a szőlő vírusbetegségei ellen? E betegségek ellen hatásos növényvédő szer jelenleg nincs, ezért a megelőzés a legfontosabb tennivaló. Vírusmentes, ellenőrzött szőlőiskolából származó oltvány telepítése ajánlott, csak fertőzésmentes területre. A telepítés előtt végeztessünk fonálféreg-vizsgálatot a növényvédelmi hatósággal, így elkerülhetjük a talajból történő fertőzést. Fertőzött, öreg szőlő kivágása után a területet legalább hat évig pihentessük és más növénnyel (például gabonával) hasznosítsuk. A fertőzött egyedeket vágjuk ki. A terjesztő rovarokat (kabóca, pajzstetű) vegyszeres védekezéssel gyérítsük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu