Szerbtövis a gyilkos?

Tavaly ősszel egy miskolci tanyán tizenegy ló pusztult el hirtelen. Gazdájuk ma is állítja, hogy a szakértői véleményt, amely szerint szerbtövis okozta a bajt, nem fogadja el, állatait megmérgezték. A gyomnövény gyilkos hatásáról eltérőek a vélemények.

Házunk tájaKeresztény Gabriella2008. 02. 01. péntek2008. 02. 01.

Kép: mezőgazdaság földművelés állattenyésztés lovak Bugacon ló legel legelő Fotó: Habik Csaba

Szerbtövis a gyilkos?
mezőgazdaság földművelés állattenyésztés lovak Bugacon ló legel legelő Fotó: Habik Csaba

A miskolci Csattos-tanyán igás- és hátaslovakat tartó Simon Zoltán mára megkapott minden eredményt a majd’ két hónapos vizsgálatról. Debrecenben kizárták, hogy vírusos betegség végzett a lovaival. Az állat-egészségügyi laboratóriumban az állatok gyomrában az olasz szerbtövis nevű gyomnövény magjaira leltek. A nálunk vizes élőhelyeken fellelhető növény magvai és hajtásai olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek bágyadtsággal, hányással, imbolygó járással, máj-, vese- és szívkárosodással járó megbetegedést okoznak, ami pusztulással végződhet. Főként sertések, juhok, baromfik mérgeződhetnek meg általa, és szarvasmarhákra is volt már példa, a finnyás-kényes lovaknál viszont még sosem.
A nyomozó miskolci rendőrök nemrég körbevizsgálódtak annál a cégnél is, ahol Simon Zoltán egy napraforgó-melléktermék feldolgozásából származó növényi anyagot vásárolt. A cég szerint állati eleségnek viszik, noha mindenkinek felhívják a figyelmét, hogy abrakolásra nem alkalmas. Ám a gazdák úgy vannak vele, hogy a lovak köztudottan kilökik a számukra veszélyes részeket. Nem tudni, a miskolci lótartó 23 lovából miért csak 11 evett ebből, mindenestre a rendőrök a vizsgálati eredmények alapján bűncselekmény hiányában lezárták a nyomozást.
– Hihetetlen ez a takarmányhistória! – kesereg Simon Zoltán. – Korábban is tőlük vettem a takarmányt, és most is minden lovam ezt eszi. De csak tizenegy pusztult el miatta? Van egy vezércsődöröm, amelyik a többieket nem engedi enni, amíg ő jól nem lakott. A vezér ma is él és virul! Annak idején jeleztem a rendőrségnek, hogy van tippem a mérgezőre, de nem neveztem meg, mert bizonyíték híján én faragok rá. Most röhöghet a markába; ő nem látta, amit én… A kinyúlt tetemeket, köztük Herceget, a kedvenc sárga heréltemet. És a három hónapos kiscsikót haldokolni elpusztult anyja mellett. A szemükből habos vér folyt. Utánanéztem, de a szerbtövis nem okoz ilyen tünetet. Az állatorvos azt mondta, egész pályafutása alatt nem tapasztalt ilyen borzalmat. A károm hárommillió forintnyi, mert biztosítás csak versenylovakra köthető; a szívfájdalmam pedig nem pénzkérdés. A mérgező viszont, akit azóta se láttam a vásárokon, remélem, az égiektől kapja meg a büntetését, mert a tette gyilkosságnak számít…
– Haraszti Ede professzor Állat és legelő című könyvében a szerbtövis kapcsán szó sincs lovakról – mondja Szemán László, a Gödöllői Szent István Agrártudományi Egyetem gyepgazdálkodási docense. Ezt a szúrós növényt ugyanis legeléskor nagy ívben kikerülik. Takarmányba keveredve fertőző lehet, bár a lovak többnyire abból is „kiszúrják” a magvakat. No és a testtömeg! A szakirodalom szerint sertéseknél testsúlykilogrammonként 10 gramm a mérgező. Tehát egy féltonnás lónak rengeteget kell megennie a heveny mérgezéshez! Amit a 23-ból csak 11-en tettek, és ezen én is csodálkozom…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek