Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rita partnert keres
Kép: Nagykörüi cseresznye. 2005.06.20. Fotó: Bohanek Miklós
A cseresznye Magyarországon őshonos növény, legalábbis a vadcseresznye. Lippay János híres könyvében, a Posoni kertben már a XVII. században többféle cseresznyefajtáról ír, ráadásul külön-külön csoportosítja színük szerint, hiszen fehér, tarka és piros változatokról számol be.
A fa gyökérzete nem szereti a nagyon kötött talajokat és a pangó talajvizet. A régi cseresznyetermő helyeket olyan települések fémjelzik, mint Szada, Badacsony, Szomolya, Solymár és Pomáz. A XX. században a Kertészeti Kutató Intézetben, Érd-Elvirán kezdődött el korszakalkotó cseresznyenemesítés Brózik Sándor vezetésével, akinek munkáját napjainkban Apostol János folytatja. A rendkívül korai érésű, ugyanakkor a legjobb tulajdonságokkal rendelkező fajták, valamint az öntermékeny hibridek forradalmasították a hazai fajtakínálatot. Soha nem látott, új távlatokat nyitottak a piacra termelő magyar gazdák számára. A házi kert szerelmeseinek is megnőttek a lehetőségeik, hiszen egyetlen öntermékeny fával nagy biztonsággal megoldható a család gyümölcsellátása.
Brózik Sándor zsenialitását jellemzi, hogy az önmeddő fajtákat leánynevekkel ruházta fel, hiszen nekik porzó partnerre van szükségük. A női névsort pedig a naptárból vette, méghozzá úgy, hogy a névnap egybeesik az érésidővel, így két alapvető tulajdonságot nagyon könnyű megjegyezni. Az öntermékeny fajtákat pedig férfinevek jelzik. A kanadai kutatók nem követték ezt a metódust, így az öntermékeny fajtákat külön kell megtanulnunk, mint a már államilag minősített Stella és Sunburst nevét. Ugyanakkor a magyar fajták sokkal előbb érnek.
A Rita, a világ egyik legkorábbi cseresznyéje, május vége felé, Rita napján már piacra vihető. Porzó partnerre van szüksége a rendszeres és bőséges terméshozáshoz. Jó pollenadója a Valerij Cskalov, a Petrus (Péter volt a korábbi neve), a Tünde, a Paulus (régebben Pálnak hívták), a Katalin és a Vera. A Rita gyümölcse középnagy, 56 grammos, átmérője 23-24 milliméter. Húsa piros színű, tömött, héja fényes, vékony, repedésre hajlamos, de finom ízű. Fája középerős növekedésű, koronája lehajló gömb alakú. A cytospórás megbetegedésre érzékeny, ezért feltétlenül sebkezelést igényel.
A Rita államilag minősített fajta. Oltványai beszerezhetőek a nemesítő intézettől, amelynek központja Budapesten, a XXII. kerületben, a Park utcában van, és Érd-Elvirán található a faiskolájuk.
A Sándor öntermékeny fajta, jól termékenyíti a Bigerreau Burlat nevű közkedvelt korai cseresznyét, és már szerepel a Nemzeti fajtajegyzéken a próbatermesztésre forgalomba hozható fajták között. A Sándor rendszeresen és bőven terem, május végén, június első napjaiban érik. Gyümölcsei 4 grammosak, 24-25 milliméter átmérővel, bordó héjszínnel. Húsa sötétpiros színű, középkemény, íze kellemes. Oltványai megrendelés után Érd-Elvirán szintén beszerezhetőek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu