Facsarjunk, csurgassunk!

Hiába a boltok gazdag választéka, a házi készítésű szörpnek nincs párja!

Házunk tájaValló László2008. 06. 27. péntek2008. 06. 27.
Facsarjunk, csurgassunk!

De nemcsak ízben, zamatban verhetetlen, hanem egyre inkább az árban is, így minden okunk megvan arra, hogy a kertben termett gyümölcsünket szörpként is hasznosítsuk. A lapokban, a szakácskönyvekben és a világhálón számtalan különféle recept forog, mi olyan szörpkészítési módokat ajánlunk olvasóinknak, amelyek viszonylag egyszerűen kivitelezhetők, százszázalékos (vízzel nem hígított) szörpöt adnak – s mindezt tartósítószer nélkül.

Meggyszörp
Három kilogramm érett, egészséges, megmosott és kimagozott meggy az alapanyagunk. Ha ezt előállítottuk, fél liter vízben föloldunk 5 gramm citromsavat, és hozzáadjuk a gyümölcshúshoz. Az egészet zománcos fazékba tesszük, és egy napig állni hagyjuk. Ezt követően durva szövésű, tiszta vászonruhán átpasszírozzuk, hogy a levet kinyerjük. Az így kapott meggyléhez literenként másfél kilogramm cukrot adunk, forralásig melegítjük és tíz percen át főzzük. (A keletkezett habot folyamatosan leszedjük.) A kész, még forró szörpöt palackokba töltjük színültig, és azonnal légmentesen lezárjuk. (Töltés előtt érdemes az üvegeket is fölmelegíteni, nehogy elrepedjenek.) A lezárt palackokat hagyjuk kihűlni.

Málnaszörp
préselt léből
A szörpnek való levet préseléssel vagy facsarással nyerjük. Csak a teljesen érett és egészséges málnát szabad így földolgozni, amit préselés előtt zománcos vagy üvegedényben fakanállal vagy kézzel összezúzunk (föltárunk). A gyümölcs-, illetve szőlőprés megkönnyíti a munkát, a facsarás kétemberes művelet. Ez utóbbinál a gyümölcscefréből egy adagot vászonkendőbe teszünk, összesodorjuk, és a gyűjtőedény fölött a két ember addig csavarja, amíg szivárog belőle a lé. Az így kinyert málnalevet 50-60 fokra melegítjük, miközben – állandó keverés mellett – cukrot és citromsavat oldunk föl benne. Literenként 2 kilogramm kristálycukrot és 2 dekagramm citromsavat számítsunk. Miután ezek teljesen föloldódtak, a szörpöt kezdődő forralásig melegítjük (a közben keletkező habot folyamatosan eltávolítjuk). A lehűlt, de még meleg szörpöt tiszta, száraz palackokba töltjük színültig, és azonnal lezárjuk celofánnal vagy befőzőfóliával.

Málnaszörp
csurgatott léből
Az érett, egészséges gyümölcsöt kézzel vagy fakanállal összezúzzuk, és egy nagy befőttesüvegbe tesszük úgy, hogy az csak kétharmadáig teljen meg. Az üveget (celofánnal) lezárjuk, a benne lévő málnát egy kerek napig állni hagyjuk. (A közben fejlődött gázok az üres térben gyűlnek össze.) Ezután a gyümölcscefrét tiszta tüllzacskóba tesszük, és úgy hagyjuk mindaddig, amíg teljesen kicsöpög belőle a lé. Az így nyert málnalé minden literjéhez 80 dekagramm cukrot és 2 gramm citromsavat adunk, majd az egészet zománcedényben forrásig melegítjük. Három-négy percen át forraljuk, közben kevergetjük, a keletkezett habot leszedjük. Az elkészült szörpöt tiszta, száraz palackokba töltjük, amit celofánnal vagy befőzőfóliával zárunk le. Ezzel az eljárással ribiszkeszörpöt is készíthetünk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek