Bozsik gazda

Vörös a fehér is

Házunk tája2008. 07. 04. péntek2008. 07. 04.

Kép: Kecskemét, 2008. Ribizli. Fotó: Ujvári Sándor

Bozsik gazda
Kecskemét, 2008. Ribizli. Fotó: Ujvári Sándor

A gyümölcsökben szereplő vörös színtestekről kapta a nevét a piros ribiszke. Ugyanakkor az átlátszó bogyójú fajtákat, a fehér ribiszkéket is hozzájuk sorolják, hiszen ezek nem másak, mint az albínó változatok: valamilyen genetikai rendellenesség miatt a piros színtest színtelenné válik. Kollányi László, a világhírű magyar nemesítő mondta el, hogy két piros ribiszke frigyéből is születhet fehér színű utód.
A fehér ribiszke gyakorlatilag eladhatatlan. Korábban hallani lehetett, hogy a bébiételek gyártásához a fehér változatot fogják felhasználni, mert az nem színezi a terméket, de ebből nem lett semmi.
A pirosribiszke-fajták általában jól termékenyülnek a saját virágporukkal, egyetlen bokor is rendszeresen és bőven terem. A bokor formája természetes, a növény a föld alatti gyöktörzséből évről évre jól meg tud újulni. A mesterséges forma a törzses változat, amelyet aranyribiszke alanyra oltanak: nem kell hajolni a szedésükhöz, bár e a fácskák hamarabb öregszenek el, mint a bokor formájúak.
A Nemzeti fajtajegyzéken ma is szerepel a fő árufajták között a Blanka nevű szlovák fehér ribiszke, amely elvétve kapható is az árudákban. A piros változatok közül a Fertődi hosszú fürtű ma már szinte ritkaságnak számít, ám a fertődi nemesítő központban még ma is szaporítják. A holland fajták tarolnak ebben a kategóriában. Évtizedek óta szinte egyeduralkodó a Jonkheer van Tets, s nem véletlenül. Megbízható, rendszeresen és bőven terem. Géppel, vagyis ribiszkekombájnnal jól betakarítható.
A Rolan és a Rondom szintén Hollandiából érkezett hozzánk (érdekesség, hogy ez utóbbi Csabai bőtermő néven terjedt el a hetvenes években), míg a Rovada lengyel fajta. Mindhárom ribiszke a Jonkheer után érik. A próbatermesztésre forgalmazható fajták sorát négy szlovák ribiszke adja. A Detvan, amelyet Gyetvánnak kell ejteni, rendkívül hosszú fürtű fajta. Kézzel szedve akár a bécsi piacra is lehet szállítani belőle. A Hron magas növésű, fürtje tömött, sötétvörös, nagyméretű, késői érésű, gépi szüretre is alkalmas. A Maraton magasra nő, intenzív művelésre alkalmas. Fürtje tömött, a bogyó mérete közepes. A Tatran későn érleli terméseit, június második felében. Nagy bokrot nevel, termőképessége jó, fürtje hoszszú, mutatós, kézzel könnyen szedhető, mert fürtnyele hosszú.
A piros ribiszke nagyon egészséges gyümölcs. Piros színtesteiben rezveratrol található, ez a vegyület antioxidáns hatású, ezáltal csökkenti a daganatos betegségek kockázatát. B1-, B2- és C-vitaminban gazdag. Jelentős a vastartalma, így vérszegénységben szenvedőknek különösen is ajánlható, hiszen szerves kötésben van benne a vas, amely a felszívódást elősegíti. Magas a kalciumtartalma is, amely a csontritkulás megelőzésében játszik szerepet. Bőséges foszfor- és káliumtartalma az idegrendszer erősítésében nélkülözhetetlen.
A fölösleges termésnek fagyasztóládában a helye, de szörpnek, dzsemnek, lekvárnak, bornak sem utolsó. Paradicsompasszírozón átküldve a bogyókat magmentes zselét kapunk. Ha ezt hidegen tartósítjuk, akkor fenséges, egészségőrző csemegét kapunk. Ezért érdemes piros ribiszkét ültetni, akár még egy parányi előkertbe is!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek