Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ritka, hogy ragadozók szinte kezes báránnyá váljanak, még akkor is, ha születésüktől kezdve háziasítani próbálják őket. Természetes életterükben pedig még kisebb az esélye, hogy elfogadják az ember közelségét. A rókák sem erről híresek, de akadt azért kivétel.
Andrási Lőrinc, a Tiszafüredi Földtulajdonosi Vadásztársaság elnöke gyakran jár a Tisza árterére. Nem feltétlenül azért, hogy puskavégre kapjon egy-egy vadat – rendszeresen eteti például a területen található vaddisznókat.
Tavaly májusban éppen a lesen tartózkodott, mikor a földön hagyott vödör megzörrent. Két egymással játékosan viaskodó süldő róka keltette a zajt, ám mikor észrevették a vadászt, gyorsan eltűntek. Az elnök a következő napon húseledelt vitt nekik, ekkor félénken előjöttek, majd elszaladtak. Az újabb próbálkozás alkalmával egy-egy pillanatra megálltak, s ekkor Andrási Lőrinc már le is fotózta őket.
Három-négy „találkozás” után már csak egyikük érkezett, mivel a másik kis rókát a közeli főúton elütötte egy autó. Megmaradt társa viszont esténként továbbra is ellátogatott a vaddisznóleshez vezető kisúthoz. Felvette a kihelyezett ennivalót, majd amikor az elfogyott, leült és várta a következő adagot. Az elnük próbaképpen a les közelébe dobott le neki hol felvágottat, hol kiselejtezett csirkecombot. A róka ekkor is elszaladt az eledellel, majd a fokozatos szoktatás eredményeként később már helyben ette meg.
Volt úgy, hogy a tiszafüredi vadásztársaság elnökével tartott felesége, s az egyre barátságosabbá váló róka érkezésükkor már várta őket. Igaz, még bement a cserjébe, s csak akkor jött elő újra, ha a házaspár felment a lesre. Úgy a szívükhöz nőtt az értelmes állat, hogy elnevezték Cukinak. A szelídítés azzal folytatódott, hogy a vadászles 18 fokos létrájának tetejéről kezdték etetni, majd minden nap egy-egy fokkal lentebbről. Végül már a földön ülve dobták neki oda a húsféléket, amit Cuki egyszer csak kézből kínálva is elvett.
Ekkortól így etették – idővel pedig annyira hozzájuk szokott, hogy rájuk támaszkodva fogyasztotta el az ennivalót. Minden este megjelent, egy alkalommal pedig, mikor késtek a vacsorával, 500 métert eléjük ment, majd együtt sétált velük a lesig. Csak esténként találkoztak vele, így a természettől, a vadászattól nem szakították el. A törődést nemcsak az etetés jelentette: Cuki veszettség elleni szert és bélféreghajtó gyógyszert is kapott. Ragaszkodott is jótevőihez, ha idegen jött, akinek meg akarták mutatni, félreugrott és nem fogadta el az eleséget. Miután a számára ismeretlen vendég felült a lesre, akkor már kezdődhetett a kézből etetés.
– Nagyon intelligens állat volt, mindig óvatosan vette el a falatot, soha nem harapott meg bennünket, még véletlenül sem. Sokszor lefényképeztük, s további szép fotókat terveztem. A havas tájon a téli bundájával gyönyörű látvány lett volna – mondja Andrási Lőrinc. Sajnos ezek a felvételek már nem készülhetnek el, Cukit a forgalmas főúton elütötték.
– Felismertem, mert az átlagnál kifejlettebb, erősebb, súlyosabb példány volt – teszi hozzá a tiszafüredi vadász. Így az addig elkészült képek, meg a szép emlékek maradtak meg Cukiról, a szelíd rókáról, aki a szűk félév alatt igazi kedvenccé vált.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu