Adják vissza a Napunkat!

A kétszáz lelkes Bódvalenkén, Aggtelektől tíz kilométerre – siralmas körülmények között – zömmel roma családok élnek. A kicsi település mára freskófaluként híresült el: a házfalakon színpompás, festett képek árulkodnak a cigányság álmairól, vágyairól, mesevilágáról.

HobbiKeresztény Gabriella2010. 04. 05. hétfő2010. 04. 05.

Kép: Bódvalenke az ikonfalu a házak hátulja tűzfala képekkel kifestve, falfestmények családi házakon. 2010.03.17. Fotó: Bohanek Miklós

Adják vissza a Napunkat!
Bódvalenke az ikonfalu a házak hátulja tűzfala képekkel kifestve, falfestmények családi házakon. 2010.03.17. Fotó: Bohanek Miklós

Csak a tétlenség rosszabb a nincstelenségnél – vallja az ötletgazda Pásztor Eszter. Neki és az Európai Műhely alapítványi csapatának köszönhető a különleges szabadtéri tárlat. Eszter tolmács, és Egyiptomban látott annak idején egy freskófalucskát, ahol a helyiek a maguk készítette, turistáknak eladott kézművestermékekből élnek.

A kis borsodi falu nagy programja – melyet a falusiak lelkesen fogadtak – tavaly nyáron indult, mikor Pásztor Eszter felkérte a miskolci roma festőművész Horváth Jánost a házfalak festésére. A szintén szegénysorból származó, vasúti villanyszerelőként dolgozó művész rögtön igent mondott. Azóta ősi freskótechnikát alkalmazva pingálja a házfalakat, körbevéve gyerekekkel, akik hamar kedvet kaptak a közös piktorkodáshoz.

Eddig kilenc ház pompázik meleg színekben. Az egyik Bari Károly, Miskolcról származó roma költő mesegyűjteményének történetét örökíti meg. Ebben sárkányok és óriások elrabolják egy falu lakóitól a Napot és a Holdat, de ők visszaszerzik.

Harcuk mintha csak az itteni mélyszegénységben élők jobb élet utáni vágyáról szólna! Mert Bódvalenkén csak egy vegyesbolt van. Nincs közintézmény, a lakások jó részében a vezetékes víz, a csatornázás még csak álom, miként a környező bányák, varrodák bezárása miatt a munka is. A felnőtt lakosság legnagyobb hányada iskolázatlan, sokan írni-olvasni sem tudnak.

Pásztor Eszterék idővel a falu mind a hetven házát szeretnék kifesteni. Idén például már különböző európai országok roma festőit is meghívják. Távlati tervük a csatornázás, ezenkívül kisvendéglőt, kempinget, helyi piacot és a régi cigánymesterségek termékeit bemutató kézművesházat szeretnének építeni, és az Aggteleki Nemzeti Parkkal együttműködve megnyitni a falut körbefogó értékes lápot a turisták számára, tanösvényekkel, hidakkal, pihenőhelyekkel.

A ma még nyomorúságos „gettó” kitörési lehetősége egy Európában is egyedülálló „közösségi, művészeti, turisztikai komplexum” lenne, amely a jelenleg segélyekből itt élőknek állandó megélhetést biztosíthatna. A teljes program 60-80 millió forintba kerülne, ám mostanáig csak másfél millió jött össze adományokból, a folytatáshoz tehát komoly segítségre lenne szükségük. Eddigi eredményeik örömére május 29-én egy sárkányszobor-avatóval egybekötött egész napos ünnepségre várják a látogatókat.

Bármelyik fotóra kattitntva megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek