Indonéz dzsungel karnyújtásnyira

A szóbeszéd szerint, valamikor az emberiség elterjedésének hajnalán a Nyírségben sárkányok is éltek. Aztán teltek-múltak az évek, s ma már nemhogy sárkányokkal, de lassan gyíkokkal se találkozik itt az ember. Kivéve Nyíregyházát, ahová nemrég érkezett két komodói sárkány(gyík).

HobbiBalogh Géza2010. 06. 30. szerda2010. 06. 30.

Kép: Nyiregyháza állatpark Komodói sárkány óriásgyik varánusz 2010.04.17. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Indonéz dzsungel karnyújtásnyira
Nyiregyháza állatpark Komodói sárkány óriásgyik varánusz 2010.04.17. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

A sóstói állatpark előtt ritkán kapni szabad parkolóhelyet, de mióta odaköltözött Indonézia egy kis darabkája – szinte lehetetlen. A kis darabka amúgy nem is olyan kicsi. Egy igazi piramis – az is a neve: Zöld Piramis –, három szint, négyezer négyzetméter, és ha nem vigyázunk, időről időre bőrig ázunk. Mint egy igazi őserdőben.

Az utóbbi években hozzászokhattunk már, hogy itt mindig akad valami izgalmas, de ami az utóbbi két évben történt, nem csak Magyarországon példátlan. Nem is olyan régen, a park igazgatója, Gajdos László, egy kisebb tudományos expedícióval Indonéziában járt, és hogy, hogy nem, összebarátkozott az ottani állat- és növényvédőkkel. Már akkor a fejébe vette, ha lehet, egy aprócska szeletet itthon is bemutat majd az ottani hihetetlenül gazdag élővilágból. De hát néhány pálma, hal, madár mit ér? – álmodtak hát egy nagyot, s megépítettek egy igazi indonéz labirintust, benne az óceán és a dzsungel lakóival.

A napokban átadott nyírségi dzsungelt mindenféle hüllők, kígyók, gyíkok, majmok, bogarak népesítik be – a félelem házát csak a legedzettebb idegzetűeknek ajánlom –, és igazi szenzációként két varánusz. A Djakartából érkezett sárkányok a világ legveszélyesebb állatai közé tartoznak, egy felnőtt emberrel is könnyen elbánnak. Talán ezért is irtották oly kegyetlenül évszázadokon át – csapdával, lőfegyverrel persze –, mára csupán néhány száz maradt belőlük a hatalmas szigetvilágban.

Jó ideje azonban már ott is szigorúan védett, az országból csak a legfelsőbb állami vezetés jóváhagyásával lehet egyet-kettőt kivinni belőlük. Ez a magyarázata annak, hogy varánuszt nagyon kevés állatkertben láthatni, egy szülőpár pedig igazi szenzáció. Európában például mindössze hat helyen találkozni velük.

Ha megunta az ember az őserdei barangolást, s elege lett a nyálukat csorgató kétméteres fenevadak látványából, pár lépéssel átballaghat az Ócenáriumba, mely az indonéz szigetek óceánjainak élővilágát idézi fel. Tucatnyi akváriumban – ne ötvenliteres üvegkalickákat képzeljenek el! – és medencében rákok, murénák, languszták sokasága látható.

Itt találjuk az igazi szenzációt is. Egy félmillió literes, négy méter magas vízoszlop alkotta és közel húsz tonna tengeri sóból kevert tengervízben hat cápafaj egyedei láthatóak. Köztük a tigriscápa, mely az arasznyi vastag üvegfal mögül nézve is meglehetősen félelmetes. A látogatók azonban imádják. Csak májusban százezren voltak rá kíváncsiak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek