Legyen a tanulás életstílus!

A versenyszféra kiélezettségének köszönhetően ma már egyre több készséget igényelnek a munkavállalóktól. Egy nemrégiben készült felmérés szerint Magyarország jelentős javuláson ment keresztül az elmúlt évtizedben, de a szakadék egyre nagyobb a társadalmi rétegek között.

HobbiKovács Réka2010. 11. 18. csütörtök2010. 11. 18.
Legyen a tanulás életstílus!

A Kanadai Statisztikai Hivatal által vezetett, 11 országot – közöttük hazánkat is – érintő felmérés során a lakosság alapvető készségeit vizsgálták. Kiderült, hogy az alacsony iskolázottságú magyar népességnek a munkavállaláshoz szükséges készségei elmaradnak az európai átlagtól. „Mindez világos jelzés a foglalkoztatáspolitika számára, hogy aktív eszközökkel – mint amilyen a képzés is – az eddigieknél sokkal jobban kell segíteni ezt a társadalmi csoportot. „Első lépésként nem formális végzettséghez, hanem hasznos készségekhez kell jutniuk az érintetteknek” – mondta dr. Köpeczi-Bócz Tamás, a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár, a magyarországi kutatás vezetője.

A szakember véleménye szerint a hatékony felzárkózást az érettségivel vagy akár nyolc általánossal sem rendelkező népesség foglalkoztatási szintjének emelése jelentheti, amivel talán csökkenthető a társadalmi rétegek közötti szakadék nagysága. A diplomások iskolába lépő gyermekeinek 1,2 százaléka, az érettségizettekének 4,6 és a szakmunkás végzettségűekének 13,1 százaléka él olyan családban, ahol nincs dolgozó felnőtt – az ennél alacsonyabb végzettségűek esetében azonban ez az arány 48,4 százalékos!

A kutatás legfontosabb tanulsága szerint a legfontosabb a társadalmi különbségek csökkentése, illetve a gazdaság, a versenyképesség és az innovációs képesség fejlesztése, melyet leginkább egyéni indíttatású továbbképzési rendszerrel lehetne megvalósítani. A szakember szerint ennek alapeleme nem a képzések támogatása, hanem sokkal inkább olyan társadalmi-gazdasági környezet megteremtése, amelyben alapvető szükséglet a folyamatos tanulás és annak elismerése. Vagyis ha a tanulás életstílussá válik az alapvető kompetenciákkal már rendelkezők körében, akkor ez húzó hatást gyakorol a leszakadó rétegek felzárkózására is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek