Újra vágják Szentesen a libákat

Újraindította a hízott libák vágását a szentesi Hungerit Zrt. Az osztrák székhelyű Négy Mancs állatvédelmi szervezet annak ellenére sem vette le a céget a feketelistájáról, hogy a Hungerit szeptember elseje óta nem vágott tömött libát és kacsát.

Istállótól legelőigTanács Gábor2009. 01. 13. kedd2009. 01. 13.
Újra vágják Szentesen a libákat

Szűnjön meg a víziszárnyasok kényszeretetése! – ennél kevesebbel nem lett volna hajlandó beérni a Négy Mancs állatvédő szervezet. A nyáron felmerült probléma – hogy egyes német, illetve osztrák áruházláncok az állatvédők listájára való tekintettel árengedményeket próbáltak kikényszeríteni a szentesi baromfifeldolgozó cégtől, amelyet az nem tudott megadni, így termékei kiszorultak a német és osztrák áruházláncok polcairól – nem szűnt meg.

A Hungerit hiába állította le a tömött állatok vágását, a Négy Mancs nem vette le őket a listáról, mert azt állították: a cég nem engedi, hogy állításait ellenőrizzék. Az állatvédők másik fontos követelése az volt, hogy a fogyasztó kapjon támpontot arra nézve, hogy az általa vásárolt áru tömött madárból vagy húscélra tenyésztett libából származik. Az agrártárca ki is dolgozott egy rendeletet a baromfitermékek jelöléséről, ezzel a Négy Mancs megint nem volt elégedett: sérelmezték, hogy a kidolgozás során nem kérték ki a véleményüket, végső soron pedig azt, hogy a jelölés magyar nyelvű, amit az osztrák fogyasztók nem értenek.

A zsírmáj előállítása a Dél-Alföldön egyike volt a kevés jól jövedelmező üzletnek, amelyből termelőtől az integrátoron át a feldolgozóig sokan profitáltak. A Négy Mancs felbukkanásakor a már megírtuk: a máj előállítása nem szűnik meg, a támadásnak elsősorban a Hungerit Zrt. lesz a vesztese. A szentesi cég kétszáz alkalmazottját bocsátotta el.

– Január 5-e óta elkezdtünk újra munkaerőt toborozni, értesítettük azokat is, akiket korábban elbocsátottunk – mondta Magyar József, a Hungerit Zrt vezérigazgatója. – Hatvan-hetven embert tudunk visszavennni most. Hogy később mi lesz, az attól is függ, hogy az elpártolt vevőinket vissza tudjuk-e csábítani.

– A meglevő mennyiségeket árcsoportosítottuk más feldolgozókhoz – válaszolt Papp Lajos, a Komlós Lúd Kft. ügyvezetője arra a kérdésre, hogyan vészelték át a szeptembertől mostanáig tartó időszakot. A Komlós Lúd Kft. integrátor cég, amely víziszárnyas kihelyezéssel foglalkozik, és korábban kizárólag a Hungeritnek szállított. – Nem olyan sok lehetőség maradt, összesen három-négy feldolgozó foglalkozik hízott áruval. Természetesen kellett rajta munkálkodni hogy ezt a mintegy tizenöt-húszezer hízott libát el tudjuk biztonságban helyezni. Nem azokat az árakat sikerült elérni, amelyeket kellett volna, a felvásárlási árakban veszteségek voltak, amelyet az idén kénytelenk leszünk korrigálni.

Nem egészen ugyanúgy folytatódik tehát minden, mint korábban: a madarak átvételi ára ugyanis jelentősen csökkent, Papp Lajos becslése szerint körülbelül harminc százalékkal – ennek elsősorban nem az állatvédők az okai.

– Tömtünk eddig is, csak máshova szállítottunk – mondta el Piti László újkígyósi őstermelő. – A mi szempontunkból nem különösebben érdekes, hogy a madarat innen melyik városba viszi az autó. A legnagyobb probléma a máj árának alakulása. Tömni éppen most is tömhetünk. Csak nem éri meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek