Az ázsiai lódarázs veszélyeire figyelmeztet az Országos Magyar Méhészeti Egyesület

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) az inváziós faj hazai megjelenésére hívta fel a lakosság figyelmét – írta az egyesület közleménye alapján a az agrokult.hu. Kiemelték, hogy az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) Európa számos országában gyors terjedéssel komoly veszélyt jelent az adott terület őshonos beporzóira, így többek között a méhészek által tartott mézelő méhekre.

KözéletMW 2025. 04. 13. vasárnap2025. 04. 13.

Kép: Az ázsiai lódarázs veszélyt jelent a méhekre

ázsiai lódarázs
Az ázsiai lódarázs veszélyt jelent a méhekre
Forrás: Shuttterstock

Magyarországon 2023. augusztus 22-én észlelték először az ázsiai lódarazsat a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimlén. Az állatok fészkét 2023. október 5-én fedezte fel és semmisítette meg az OMME külföldi szakemberek segítségével.

Asian,Hornet,Vespa,Velutina,Invasive,Species,Nest,In,A,Tree
Így néz ki az ázsiai lódarázs fészke Fotó: ThomasLENNE / Shuttterstock

Az egyesületnek azóta nincs tudomása újabb magyarországi megjelenésről, de Szlovákiában, a magyar határhoz közel több alkalommal is megjelent az ázsiai lódarázs. 

Szakemberek szerint 2025-ben nagy valószínűséggel ismét lehet számítani a hazai felbukkanására.

Az ázsiai lódarázs kisebb, mint az őshonos európai lódarázs, hossza körülbelül 2,5-3 centiméter. Színe sötét, potrohának vége sárgás-narancssárga, a lábak alsó része jellegzetesen sárga. Fészkét a szabadban, általában magas fákon, vagy bokrokon, de akár talajszinten is építheti. A fészek nyílása alul helyezkedik el, míg az őshonos európai lódarázs fészkének az oldalán van a bejárata.

Az ázsiai lódarázs aktívan vadászik a házi méhekre, egyetlen kolónia akár több tízezer méhet is elpusztíthat. Gyors terjedése miatt veszélyezteti a helyi ökoszisztéma egyensúlyát – írták.

 Ázsiai lódarázs: ha fészket lát, fotózza le, jelentse!

Az egyesület kéri, ha valaki ázsiai lódarazsat, vagy annak fészkét lát, készítsen fényképet a rovarról, illetve a fészekről, és küldje el azt – megjelölve az észlelés pontos helyszínét – az OMME hivatalos e-mail címére: [email protected].

Az OMME tájékoztató szórólapot is készített, amely bemutatja 

  • az ázsiai lódarazsat, 
  • elterjedésének veszélyeit, 
  • és összehasonlítja az őshonos lódarázzsal. 

A szórólap az OMME honlapján érhető el.

További információ az OMME honlapján található – írja az agrokult.hu a szövetség közleménye alapján.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek