Lemeszel a lézer

Komoly segítséget kapott a fővárosi közlekedés-rendészet a felelőtlenül száguldozó gépkocsivezetők lefüleléséhez. Az új műszerek, a nyolc Fama Laser III típusú traffipax, az autósok rémei lehetnek, hiszen nagy hatótávolságuk, gyorsaságuk, valamint könnyű kezelhetőségük révén minden eddiginél hatékonyabbá teszik a szabálytalankodók kiszűrését.

KultúraValló László2006. 07. 14. péntek2006. 07. 14.
Lemeszel a lézer

Az új típusú lézeres sebességmérő "ijesztően" sokat tud: 1800 méteres távolságból beméri az autó sebességét úgy, hogy mérési eredménye az óránkénti két kilométeres sebességi hibahatáron belül marad. Sebességmérő tartománya az óránkénti 480 kilométerig terjed, ezen belül mindenféle sebességi állapotot rögzít, mégpedig röpke 0,3 másodperc alatt. A mozgó autó rendszámtábláját pedig már százhúsz méterről jól láthatóvá teszi.
A Fama Laser III a technika egyik csúcsteljesítménye a lézeres távolságmérésben. Alapja az a szerkezet, amely fölerősíti a fényt és olyan keskeny fénysugarat hoz létre, amelyben a fényhullámok közel azonos hullámhosszban terjednek, és egymással összhangban (azonos fázisban) vannak. A természetes fény (a napfény) ugyanis, akárcsak a mesterséges fényforrások fénye, nem ilyen. Többféle hullámhosszú fényhullámok alkotják őket, amelyek maguk is széttartóvá teszik a fénynyalábot, s ráadásul sokfelé szóródnak is. Mindez azzal jár, hogy veszítenek erejükből, adott esetben például a megvilágító képességükből.
A lézerberendezések működésének elve, hogy nagyfeszültségű villamos energiával bombáznak valamilyen, lézerhatás előállítására képes anyagot (például rubinkristályt), és ezzel gerjesztett állapotba hozzák annak atomjait. A gerjesztett atomok fényt bocsátanak ki, egymással összhangban lévő, közel azonos hullámhosszú fényt, azaz lézerfényt, amelyet egy tükrökkel fölszerelt optikai kamrában fölerősítenek, és keskeny fénysugár (vagy fénypont) formájában léptetnek ki a berendezésből. A lézersugár - anyagától, keletkezési módjától függően - lehet folytonos vagy szaggatott (pulzáló), látható vagy láthatatlan, energiája pedig a néhány milliwattól a sok billió wattig terjed.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek