Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Könyv
Krimik
Az amerikai származású Donna Leon nemrég gondolt egyet, és végleg búcsút intett a tanári katedrának, azóta regényírással foglalkozik. Persze élete során – most múlt hatvanöt esztendős – megszerezte az alapélményeket, az egész világot bejárta. A társadalmi kérdések éppúgy izgatják, mint az opera. Különcségét pedig mi sem bizonyítja jobban, minthogy könyveit több mint húsz nyelvre lefordították már, de olaszul még nem jelentek meg, pedig régóta Velencében lakik. Indoka nagyon egyszerű: nem szeretne ott élni, ahol híres. Márpedig ő a lagúnák városában telepedett le. És hát ismert is szerte a világban. Klasszikus detektívregényei a szépirodalom és a szórakoztatás határán egyensúlyoznak. Az írónő sorozata most nálunk is egymás után jelenik meg. Elsőként a Méregpohár az operában című jött ki, majd a Bíbornál is sötétebb. Az egyik színházi környezetben, a másik üveggyárban játszódik, a főhős pedig minden esetben Brunetti. Hogy mi az eddigi tizenhat kötet titka? A Frankfurter Allgemeine Zeitung így magyarázza: „Donna Leon nagyon érti a dolgát. Könyvei egyszersmind mesteriek és ragyogóak.” Mi is csak ezt tudjuk mondani róla.
(Geopen Könyvkiadó)
Lemez
Múltidézők
Már a rendszerváltás körül mozgolódtak, zenekarosdit játszottak. Aztán a pécsi illetőségű Kispál és a Borz ügye komolyra fordult. Előbb csak koncerteztek, majd lett lemez is. A kezdeti botladozások után egyre profibbá vált a csapat, elismerésekből sem volt hiány. Túléltek néhány válságot, soha nem adták fel. Ma már azon megy a vita, melyik korszakuk volt az „igazi”. A Kispál és a Borz összesen tizennyolc albumot adott ki, utoljára 2004-ben jelentkeztek. Most, húszéves fennállásuk alkalmából összeraktak egy dupla best of albumot. Az első korongon tizennyolc szám hallható az eddigi termésből, a másodikon pedig tavaly decemberi szegedi és pécsi „csendesülős” koncertjük részletei csendülnek fel. És menjünk csak még visszább a múltba, egészen 1968-ig. Akkor jelent meg egyik kedvenc zenekarunk nagyreményű angol nyelvű albuma, az Omega Red Star from Hungary. Elsők voltak, akik a vasfüggöny mögül érkezve lemezt készíthettek Angliában. Negyven év múltán most nálunk is kapható a korong, és bizony, ma már néhol mosolyogni lehet az omegás fiúk angol produkcióján. Némi vigasz, hogy egy dalt magyarul énekelnek.
(Universal Music/3T/Decca)
Kiállítás
Modernek
A klasszikus modern képzőművészet legjelentősebb alkotóit és irányzatait ismerhetjük meg a budapesti Szépművészeti Múzeumban. A Picasso, Klee, Kandinszkij című tárlat képeit a svájci Rupf-gyűjteményből válogatták. Hermann Rupf és felesége kollekcióját ma már a legjobbak és legfontosabbak közt emlegetik, 1907-ben kezdtek érdeklődni az avantgárd művészet iránt. A budapesti vándorkiállításon látható alkotások átfogják a XX. század első felének időszakát, a „címadó” hármas, Picasso, Klee és Kandinszkij negyvenegy remeke mellett Braque, Léger, Derain, Friesz és Gris műveit is megcsodálhatjuk. A tárlat 2008. január 27-ig tart nyitva.
(Képünkön Picasso Fej című festménye)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu