Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ez az igazi való világ, itt tényleg a lét a tét – mondja Ignácz József, Besence polgármestere az ormánsági dinnyeföld közepén, és már szalad is tovább mobiljával a fülén. Ha tehetné, néhány hónapra letiltaná az esőt és forró, száraz nyarat rendelne.
Kép: Besence ormánság szegénység program kertészet oktatás fóliasátor paprika palánta kertészkedés romák cigányok 2011 05 20 Fotó: Kállai Márton
Minél szebbek lesznek a dinnyék, annál több ember kapaszkodhat ki abból a rémségből, amit úgy hívnak: tartós munkanélküliség. Ha viszont jégverés jön, netán a tavalyihoz hasonló özönvíz, akkor rájuk szakad az ég: vissza kellene fizetni a programhoz kapott támogatást, ami ötvenegymillió forint. Felépült már belőle egy kazánház, három fóliasátor, növekszik százötvenezer tő paprika, burgonya, káposzta, paradicsom és itt ez a tizenötezer tő dinnye is. Úgyhogy ilyesmire ne is gondoljunk. Nézzük inkább azt a húsz embert, aki körülöttünk sürög-forog.
Ládákat cipelnek, lyukat fúrnak és a palántákkal együtt elültetnek talán valami mást is. Egy ritkaságot, ami kihalófélben van errefelé: a reményt. Kérdezősködök, de csak tőmondatokban válaszolnak, látszik, hogy félnek megszakítani a munkát akár egy percre is. Mert ők azok a kiválasztott szerencsések, akik a tíz hónapos program során nem csak OKJ-s bizonyítvánnyal záruló, elméleti és gyakorlati kertészeti szakképzésben, hanem minimálbérnek megfelelő összegű fizetésben is részesülnek. Ezt pedig meg kell becsülni ott, ahol negyven és hatvan százalék között mozog a munkanélküliség. Annyit azért sikerül megtudnom, hogy van közöttük óvodai dajka, eladó, könnyűgépkezelő, mögöttük pedig sok-sok kudarc.
És előttük? A legjobb tíznek folyamatos munkaviszony és jövedelem továbbra is. Ha jó lesz a szezon, akkor akár többnek is. A tervek szerint ugyanis eladják a termést, a bevételből a program folytatódik.
– Volt itt 2007-ben szobafestő- és hidegburkoló-tanfolyam, szintén fizették rá a minimálbért, úgyhogy elvégeztem azt is – mondja egy fiatal lány, aki nagyon szeretné, ha lenne számára folytatás.
– Akiknek nem tudunk állást biztosítani, azok a szakmai felügyeletünk mellett saját kertjükben vagy földjükön hasznosíthatják a tanultakat – mondja Greksa Bálint szakoktató, a program szakmai vezetője. – Megkapják tőlünk az alapanyagot és segítünk az értékesítésben is. Senkinek se engedjük el a kezét.
A földekről a falu felé vesszük az irányt, hogy megnézzük, hol épül a besencei hűtőház. Ebben tárolják majd az értékesítésre váró zöldséget és gyümölcsöt. Salakos teniszpályát látok útközben, ez az egyetlen az egész kistérségben – erre lehetett pályázni 2009-ben… Lett hozzá ideológia is: akik az életben gyakran vesztesek, higgyék el, itt győzni is lehet. Éppen négy cigánygyerek ütöget a pályán, ügyesen. Feltűnően sok az eredeti pompájában megőrzött, frissen felújított homlokzat, aztán a falu szélén felbukkan az inkubátorház. Innen intézik majd a kertészet adminisztrációját. A homlokzatok és az inkubátorház is egy négy évvel ezelőtti program eredménye, akkor éppen épületfalazókat és szobafestő-mázolókat képeztek. A tizenhét résztvevőből ötnek a mai napig rendszeres munkát és jövedelmet biztosítanak.
Öt, tíz vagy húsz fő – maroknyi ember, odaföntről alig látszanak. Madártávlatból a dinnyeföld csupán barázdák sora. Az csak itt, a port taposva látszik, hogy folytatódnak azok az arcokon is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu