Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Útbaigazítást kértem, de sokkal többet kaptam: a kiutat mutatta meg valaki. Olyan mélyről, ahonnan csak még lejjebb lehet csúszni. Vagy már oda se. Ám a pécsi nyomortelepen a kérdezett cím mellé járt egy csoda is.
Kép: Horváth Róbert megtért hívő ember korábbi elítélt lomizásból házat épít magának Pécs külvárosa 2011 05 04 Fotó: Kállai Márton
Csattanásokat hallottam a fejem felett, meghűlt bennem a vér. Lelőnek vagy agyonütnek? Nem hiába óvtak ettől a környéktől – suhant át az agyamon. Aztán kinyitottam a szemem és észrevettem, hogy egy gesztenyefa alatt parkolok… Kiszálltam a kocsiból. Erősen sminkelt nő lépett ki egy viskóból, neccharisnyában és nagyon rövid szoknyában volt. Nyilván ő is dolgozni indult…
Pécs egykori bányásztelepén járunk. Körülöttem düledező épületek, gazzal benőtt, limlomokkal telehordott udvarok, ütött-kopott ajtók. Mögöttük a sorsok. Itt egy öregember ül a málladozó lépcsőn, amott ruhák lógnak a bejárat elé feszített madzagon. Egy ablaktalan, lapos téglagarázs fémajtaja tárva, rajta felirat: vegyesbolt. Előtte nagydarab férfi terpeszkedik rozzant székén, mások körülötte állnak, isznak, cigarettáznak. Megyek tovább, mintha tudnám, hova tartok. Ám az utca végén már leplezhetetlen a tanácstalanságom.
– Kit keres? – szól ki ekkor az egyik udvarból egy férfi és leteszi a kezében lévő vésőt. Útba igazít, aztán utánam szól: ő is szeretné a történetét elmesélni. Ha akarnék, se mernék ellenkezni. Belépek hát a kapun.
Az imént még többen dolgozgattak a félig bontott épületen, most elküld mindenkit, majd kihoz két széket és hivatalosan, tagoltan beszélni kezd:
– Horváth Róbert vagyok, 1977. február 22-én születtem Újvárfalván, Somogy megyében.
Gépiesen írom. Aztán megváltozik a hangja, én pedig lemerevedek:
– Fejszével levágtam egy férfi ujjait. Megcsonkítottam. Strici voltam, nőkkel üzleteltem, ezenkívül betörés, lopás, magánlaksértés, agresszió volt a bűnöm. Hat év két hónapot kaptam, hármat kellett letöltenem. Kétezerben szabadultam. Állandóan verekedtem, elég volt, ha „úgy” nézett rám valaki.
Próbálok sehogy nem nézni. Mégis látom a szerszámokat körülöttünk és a hegyes sarlót, ami a kerítés mellett hever. Végül mégis a szemébe nézek. Nem lehet baj – értem meg ekkor, és nem csak attól, amit kijelent:
– Tizennégy éve élek bűntelenül.
Nincs előttünk oltár és feszület, nem vesznek körül vaskos templomfalak, mégis, mintha szószékről jönne a történet. A Pálhalmai Büntetés-végrehajtási Intézet elevenedik meg, ahol először beszéltek neki Istenről. Ő pedig válasz helyett ütött. Ám hónapok múltán egy csapásra valami őt is eltalálta: kézbe vette a Bibliát, az idejéből kitelt.
– Megdöbbentem: ez rólam szól! Minden, amit a bűnről, a rosszról ír, az én vagyok. Mintha nem is könyvet, hanem tükröt tartottam volna a kezemben. Borzalmas volt.
Így indult az út, amin azóta is jár. S hogy hová jutott? Nézem parányi birodalmát, tarka műcsokrokkal szegélyezett bejáratát, raklapokból épített kerítését, faoszlopokra szegezett szőnyegből készült garázsát. És a házat, ami életveszélyes romhalmaz volt, de amiből saját kezével otthont varázsolt. Kikaparta a mocsokból, akárcsak az életét. Odakint a fertő és a régi barátok, akik azt mondják, a Robi a börtönben becsavarodott. Idebent rend és tisztaság. És remény, hogy a gyereknek már jobb lesz. Mert szabadulása után megnősült és magához vette fiát, akinek édesanyja – ahogy mondja – pénzért erkölcstelen életet él. Patrik viszont a Ghandi gimnáziumba jár és szeretne leérettségizni.
– Este hét után nem engedem az utcára, ezen a környéken könnyen rossz társaságba keveredne. Nálunk van napirend, hétvégén kirándulunk. Filmet készítünk a kamerámmal a romák életéről és időnként beöltözünk a feleségemmel, szól a cigányzene, mi meg énekelünk.
A hang már rég nem hivatalos, én is félretettem a jegyzetfüzetet. Bent vagyunk a házban, mutatja az apró konyhát, a fürdőt és a két pici szobát. Ő rakta át a tetőt, vezette be a vizet, cserélte ki az összes nyílászárót, alapozott és festette, tapétázta a falakat. Miből? – kérdezem, és alaposan körülnézek újra, mikor megtudom, hogy minden (az ágytakarók, a számítógép, az LCD-monitor, a bútorok, szőnyegek, étkészletek, ajtók, ablakok és az utolsó szög is) a lomiból van. Vagyis már csak volt. Mert a jogszabályok szigorodtak, ő pedig semmi törvényelleneset nem szeretne elkövetni. Nyolc évig munkahelyen is dolgozott, a Pécsi Városi Vagyonkezelő Zrt. parkosítója és takarítója volt, de megszűnt a munkaviszony. Most makkot gyűjt az erdészetnek, naponta akár egy mázsát is összeszed, ez nyolcezer forint. A fejszével pedig már csak fát hasogat.
– Kukásnak csúfolnak és lenéznek a telepen, miközben ők lopnak és csalnak, de nem érdekel. Én így vagyok nyugodt, ajtót merek nyitni bárkinek. Isten útját választottam, neki köszönhetek mindent.
A minden alatt azonban néha meginog a talaj. Hallgatom a férfit, ahogy tervez, számol, remél, és ahogy kimondja: néha elkeseredik. Olyannyira, hogy a nyáron öngyilkosságot kísérelt meg. Miért? Nem egészen értem. Csak azt, hogy Pécs keleti városszélén nincs könnyű dolga se embernek, se Istennek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu