Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nyáron, ősszel, tavasszal, sőt, még télen is – a terasz (ha olyan szerencsések vagyunk, hogy van teraszunk) a belakható területeink meghosszabbítása. Ha másképp nem, látvány szempontjából, de azért amikor jó idő van, jólesik kint tölteni az időt a szabad levegőn.
Miért érdemes befedni a teraszt?
Nos, a teraszt befedni egyrészt a terasz és ott található lakberendezési tárgyak, másrészt az azt használó ember érdekében szükséges.
Különösen akkor, ha fából van a teraszunk, vagy fabútorok vannak rajta elhelyezve – ami még mindig az egyik legtartósabb és legstílusosabb anyag -, emiatt is érdemes rá vigyázni, és esőtől-hótól-naptól óvni, hogy minél tovább tudjuk használni.
Ráadásul nyáron, amikor a nappali meghosszabbításaként használjuk a teraszt, ott étkezünk, pihenünk, beszélgetünk, esetleg főzünk, akkor szerencsés, ha fal nem is, de tető van a fejünk felett.
Cseréptető
A legegyszerűbb, bár sokszor a legbonyolultabb megoldás is a cseréptető. Ha marad az építkezésből, azért, vagy akár egyenesen úgy tervezhetjük a házat a kezdet kezdetén, hogy a tető hosszan kinyúljon a terasz fölé. Ilyenkor a terasztető szervesen illeszkedik a házhoz, nincs vele több gond, mint a tetővel magával. Az azért előfordulhat, hogy lábazatot igényel, de amikor az építkezéssel együtt építjük a teraszt, ez nem szokott gond lenni.
Ha külön építünk a házfalhoz csatlakozó cseréptetőt, az már problémásabb, de még így is megéri, hiszen, bár felülről meglehetősen árnyékol, ez a nyári hónapokban csak előny. Hátránya, hogy akár a tetővel együtt, akár külön építtetjük, jóval nagyobb munka, mint bármelyik másik terasztető, hiszen ácsmester szükségeltetik a kivitelezéshez.
Palatető
Az egyik legolcsóbb fedőanyag a pala. Sokszor ingyen is hozzá lehet jutni, ha mások kidobják. Azt azonban nem árt tudni, hogy ‘90-es évek előtt gyártott hullámpala és pala-lapok nagy mennyiségben tartalmaznak azbesztet, amely egészen hosszú távon nem túl egészséges.
Előtetőnek, terasztetőnek viszont megfelelő lehet rövid távra vagy ideiglenes megoldásnak. Sötét színű, így nem gyűjti össze maga alatt a meleget, és maximálisan véd az eső ellen, ha megfelelően át van lapolva.
Polikarbonát
Napjaink egyik legsokoldalúbban használható tetőfedő és térelválasztó anyaga a polikarbonát, ez a rugalmas, strapabíró anyag. Multifunkcionalitása főleg abból adódik, hogy egyszerre tud fényáteresztőként is és árnyékolóként is működni. Terasztetőként, előtetőként használva a sötétebb típus az előnyösebb, amelyik több árnyékot tart, viszont ha megfelelően választunk, akkor nem engedi át a meleget, és nem gyűjti meg maga alatt. Rendkívül jó a hőállósága és az ütésállósága, igen szélsőséges időjárási helyzeteket is kibír, és megfelelően felszerelve akár évtizedekig megőrzi a minőségét.
Előnye még, hogy akár házilag vagy kevés segítséggel is föl lehet szerelni, hiszen az üvegkamrás polikarbonát lemezt méretre lehet vágni, és a lapokat össze lehet pattintani.
Üveg
Természetesen használhatunk üveget is polikarbonát helyett, bár ilyenkor figyelni kell arra, hogy milyen elhelyezkedésű a terasz. Lényeges, hogy ismerjük a területünk időjárási szokásait – ha ugyanis az első jégeső szétveri az üveg terasztetőnket, nem leszünk boldogok. Falként, télen pedig üvegházként azonban kiválóan működhet, hiszen teljes egészében átereszti a fényt,valamint a meleget.
Ha mégis ezt választjuk, kombinálhatjuk más megoldásokkal is, amelyek hűtik a teraszunkat: a behúzható napernyő, a napvitorla és a felfuttatott növények egyaránt jól kombinálhatók az üvegterasszal.
Napvitorla
Az ideiglenes, ámde elegáns megoldások közé tartozik a napvitorla is. Bár a szélsőségesen sok esőt nem bírja, valamint gondos használat mellett is csak néhány szezont bír ki, árnyékolásnak jó megoldás lehet a száraz nyarakon. Figyeljünk arra, hogy jó minőségű, UV-sugárzás ellen kezelt, impregnált vásznat vegyünk! A szezon végén pedig ne felejtsük el megtisztítani és eltenni, hogy a következő nyáron is ki tudjon szolgálni minket.
Extrák: a befuttatás
Ha teraszunkat kert és a lakótér közti átmenetként tekintjük, érdemes lehet egy kicsit közelebb hozni a természetet, pont annyira, amennyire még kényelmes számunkra. Ha keleti, déli vagy nyugati tájolású a teraszunk, a nyári kánikulában hasznát vehetjük némi extra árnyékolásnak és hűtésnek. A felfutó növények amellett, hogy megfogják a napot, és nem eresztik be a teraszunkra, kiválóan hűtik is a levegőt a nagy melegben. Vannak örökzöld (pl. borostyán) és lombhullató (pl. szőlő, kivi, trombitafolyondár) futónövények, attól függően, hogy mit szeretnénk: télen-nyáron takarást a szomszéd vagy a csúnya kilátás ellen, esetleg csupán nyáron vágyunk némi takarásra és privát szférára.
Ha pergola jellegű a teraszunk, akár a tetőre is felfuttathatjuk a növényeket.
A növények felfuttatása időbe telik, és némi munkába is a metszéssel, levél-összeszedéssel (hacsak nem tartozunk a lusta kertészek közé), ugyanakkor megéri a többletmunka, hiszen zöld növényekkel körülvéve a teraszunk lényegesen kellemesebb hely lesz, mint nélküle.
A tartószerkezet
A tartószerkezetek nagy része manapság alumíniumból van. Ez önmagában is praktikus, hiszen lekezelve ellenáll bármilyen időjárásnak, stabil és alapvetően esztétikus. Akár le is lehet fedni más anyaggal, pl. fával, ha a terasz stílusához az jobban illik.
A fából készült tartószerkezet igen mutatós, tartós használatához azonban ne felejtsük el időről időre lekezelni, hogy továbbra is bírja az időjárást. A szépségén kívül előnyére szolgál még, hogy egy ügyeskezű barátunkkal akár házilag is meg tudjuk csinálni, bár némi szakértelem ehhez is szükséges.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu