Miért fontos a melatonin?

Mindannyian arra vágyunk, hogy hosszú, és egészséges életünk legyen. Szinte naponta hallunk arról: mit és miként kell tennünk azért, hogy megóvjuk egészségünket, esélyt adjunk magunknak a súlyos betegségek elkerülésére?

Lelki bajokBalogh Mária2009. 05. 17. vasárnap2009. 05. 17.
Miért fontos a melatonin?

Kevés szó esik azonban arról, hogy a rosszul alvó emberek mennyit szenvednek napközben a fáradtságuk miatt. Ráadásul sokkal hamarabb betegszenek meg, ingerlékenyebbek, fejfájósak, fáradékonyabbak, nehezebben koncentrálnak a napi feladataikra, depresszióra hajlamosabbak, s gyakorta szédülnek.

A szervezet alváshormonja, a melatonin megfelelő működése az egyik előfeltétele a nyugodt alvásnak és a kiegyensúlyozott életkilátásnak. Ez a hormon nemcsak az álmunkat hozza meg, hanem egyike az eddig felfedezett legerősebb antioxidánsnak. A gondot csupán az jelenti, hogy termelődése a szervezetünkben már a serdülőkor körül csökken, majd az életkor előrehaladtával szinte teljesen megszűnik. Ez adhat magyarázatot arra, hogy idősebb korban miért küzdenek egyre többen alvászavarral.  A hatvan évnél idősebbek 60 százaléka el- és átalvási gondokra panaszkodik, ami nagyban rontja az életminőségüket. A probléma azonban a stresszes életmód miatt már a középkorosztály számára sem ismeretlen állapot.

Az USA-ban a melatonin-készítmények – főként kapszula formájában – mintegy 15 éve megtalálhatók minden bioboltban és szupermarketben. Európában viszont a szakemberek azt mondják, hogy hiányoznak a melatoninra vonatkozó hosszú távú vizsgálatok. Egyes jelek pedig arra mutatnak, hogy ha mesterségesen kezdjük adagolni, akkor a szervezetünkben csökken a termelődése
más kutatások viszont azt igazolják, hogy inkább pótolni kell a melatonint, mint a hiánya miatt kimeríteni a szervezetünket.

Megfelelő táplálkozással legtöbbször külső pótlás nélkül is termelődhet elegendő melatonin a szervezetünkben. Ha elegendő ananászt, almát, sárgaborsót, szezámmagot, paradicsomot, uborkát, és céklát, s minimális koffeintartalmú italokat fogyasztunk, akkor serkentjük szervezetünkben ennek a létfontosságú hormonnak a termelődését
.

Az étkezés mellett lényeges, hogy kövessük a nappalok és az éjszakák természetes ritmusát. Azokat az enzimeket, melyek szerepet játszanak a melatonin termelésében, a fény és a fényhiány váltakozása aktivizálja. Eszerint a melatonin, este/éjjel választódik ki. Hogy erre sor kerülhessen, ahhoz a testünknek napközben fel kell tankolnia elegendő fénnyel. Aki az éjszakát rendre átváltoztatja nappallá, annak bizony szembe kell néznie e hormonnak a hiányával, az alvászavarral, az immunrendszer gyengülésével, a stressz fokozódásával. Ez a veszély a pilótákat, a légi kísérőket, az éjszakai műszakban dolgozókat, a zenészeket, a művészeket, s a túl sok éjszakát átmulatott embereket érinti elsősorban.

Kutatások igazolják, hogy a melatonin aktivizálja az álmodás képességét és a mélyalvási fázisokat, amelyek lényegesek ahhoz, hogy reggel pihenten ébredjünk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek