Ezt írtuk anno…

November harmadik hetében

Misc2008. 11. 19. szerda2008. 11. 19.
Ezt írtuk anno…

1948.
Nyolcvan kilométert kerékpározik naponta Morár Antal, Mezőhegyes „újságos embere”, amíg bejárja körzetét. Hajnalban, a kakasokkal kel, s amikor vállára veti tömött tarisznyáját, felesége így búcsúzik tőle: „Vigyázz, Tóni, nehogy beragadj a sárba!” De hiába vigyáz Morár Tóni, mire éjféltájban hazakeveredik a 88-as majorból, még a szemöldöke is sáros. De a tarisznyája üresen himbálódzik: nincsen abban Szabad Föld egy darab sem! Hogyan is lenne? A mezőhegyesi majorok népe – amióta a maga ura lett – éhes a betűre, csak legyen, aki elviszi neki, sok-sok kilométer messzeségbe. Ezt a feladatot vállalta el Morár Antal, amikor a tavasszal lapterjesztőnek jelentkezett, s most ő az, aki megnyerte a Szabad Föld lapterjesztőinek munkaversenyét. A múlt héten 250 lapot adott el, ezzel megnyerte kiadónk jutalmát: egy szép fejőstehenet.

1958.
Zárszámadás, Fehér János verse:
Számok, számok nem találod se végét, se hosszát,
Hátukon egy évi munka eredményét hordják.
Puszta számot, ha osztol is vagy szorzol ezerszer,
Kivonod vagy összeadod, gazdagabb nem leszel.
Ámde, ahol a parasztok eszét és szorgalmát
Összeadták szépen, és a civódást kivonták,
A nagytábla megszorozta az erőt és látod:
Ott az osztás is gyarapít, megtelnek a zsákok.

1968.
Idei vásárdíjas lett Schmálik Gyula elektroműszerész fóliahegesztő gépcsaládja, amelynek egyik darabja már a Bábolnai Állami Gazdaságban működik. Azokat a műanyag zsákokat, amelyekben a műtrágya érkezik a gazdaságba, korábban eldobták, nem tudták mire használni. Az új gép segítségével azonban óriás műanyag takaróvá hegesztik össze ezeket, amit szigetelésre, szénakazlak letakarására használnak. Bábolna évente másfél millió forintot takarít meg az új gép használatával. Schmálik Gyula 14 éve foglalkozik műanyag fóliákkal, összesen 45 különböző nagyságú és fajtájú hegesztőgépet készített már.

1978.
Fogadalmat tettem, mesélte az egyik téeszelnök ismerősöm, hogy ahányszor a bisztró felé járok, mindig bemegyek. Igaz, sosincs ott különösebb dolgom, de mégsem mulasztom el a látogatást. Tudod, a bisztróban minden alkalommal van néhány találatom… Miféle találatod? – kérdeztem. Hát akár reggel, akár délben térek be, két, három traktorost mindig ott találok, munkaidőben…

1988.
A világ minden részéből érkezett 150 tudós folytatott vitát a KGST jövőjéről a Magyar Tudományos Akadémián. Nyolc szocialista, és 12 tőkés országból fogadták el a meghívást; még a Világbank is képviseltette magát. A KGST radikális megújításáról már régóta beszélünk, miközben még mindig találkozni működésében a sztálini koncepció maradványaival. A lemaradás helyett a kilábalásra kell helyezni a hangsúlyt, hangzott el a tanácskozáson, például létre kellene hozni a KGST-n belüli konvertibilis valutát. Demján Sándor, a Hitelbank vezérigazgatója szerint Sopront szabad vámövezetté lehetne nyilvánítani, amely így mágnesszerűen vonzaná a nemzetközi tőkét. Egy év múlva hasonló tanácskozást rendeznek, reméljük, akkor már konkrét eredményekről is beszámolhatunk.

1998.
Kunos börtönben megy. Mint ismeretes, az Agrobank volt elnökét első fokon felmentette a bíróság, de a Legfelsőbb Bíróság másodfokon két évre ítélte. A bankár, egészségi állapota miatt többször is halasztást kapott büntetése megkezdésének időpontjára, s ez okból adta be kegyelmi kérvényét is. Göncz Árpád köztársasági elnök kegyelmet adott Kunosnak, de Dávid Ibolya igazságügy-miniszter nem jegyezte ellen a kegyelmi határozatot, így Kunosnak le kell töltenie büntetését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek