Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánk éghajlata és az érzékeny fajták hosszú sora gyakran nyújt kedvező életfeltételeket az őszibarack levélfodrosodás kórokozója számára. Őszibarackfáink egyik legsúlyosabb betegségéről van szó, hiszen a közismerten aggasztó méreteket öltő gutaütésszerű pusztulások, részleges faelhalások kórokozóival szinte együtt emlegethető. E tipikus tüneteket előidéző károsító (Taphrina deformans Berk.) a dérgombákhoz tartozik.
Hűvös és csapadékos tavaszokon a fakadást követően rendkívül súlyos károkat okozhat. A termésveszteségen kívül közvetve is veszélyeztet. Az erősen fertőzött fák hajtásai ősszel nem érnek be, egész ágrészek száradhatnak el, s az évenként ismétlődő kórfolyamat akár a fa pusztulását eredményezheti.
A gomba megtámadja a fiatal leveleket, a levélnyelet, melyek megduzzadnak, torzulnak és piros színárnyalatot kapnak. A virágzat is megbetegedhet, sőt a nyárelejei fertőzések következtében a gyümölcsök károsodhatnak. A fertőzés leggyakrabban a virágzás előtt, illetve alatt következik be 4 C-foktól 14 C-fokig terjedő napi átlaghőmérséklet mellett a nedves, csapadékos körülmények hatására. Problémát jelent a légköri kondenzáció, amikor a nedvességgel telített levegő lehűlésével csapadékhullás nélkül is folyamatos a nedvességborítottság!
Hangsúlyozni szükséges, hogy a jelzett időszakon belül a járvány kialakulását alapvetően az őszibarack rügyfakadása körüli időjárás határozza meg. Meleg és száraz tavaszokon a fertőzés elmaradhat, ugyanis a hajtások fejlődése, a levelek kibontakozása ilyenkor felgyorsul, s a betegség veszélyessége lényegesen csökken.
A gomba nemcsak a lehullott levelekkel telel át, hanem a fák kérgén, ágain, rügypikkelyeiben és hajtásain jelenlévő fertőző anyagok tömege révén is. Ezek a gombaképletek évekig fertőzőképesek maradnak.
Fontos kérdés a termesztett fajta érzékenysége is. A legérzékenyebbek a sárgahúsú közép- vagy kései érésű fajták, illetve nektarinok. A fehérhúsúak sokkal jobban ellenállnak a levélfodrosodásnak, s ha fertőződnek is, a betegség csak ritkán okoz hajtáselhalást, vagy nagyobb lombveszteséget.
Lemosó permetezések ősszel és tavasszal is
A kórokozó gomba fertőzőképletei a fák kérgén, ágain, rügypikkelyeken és hajtásain tartósan fertőzőképesek maradhatnak. Ezért jelentős a lemosó permetezés, javasolt a réz- és kéntartalmú készítmény.. A lemosó kezelések az eredményességet alapvetően meghatározzák, sőt egyéb károsítók visszaszorításában is kulcsszerepük van.
1. A lombhullás időszakában - a fertőző képletek pusztítására - új, nagy hatékonyságú rézkészítmények (Astra és Cupertine M) állnak rendelkezésre, melyek a citospórás és baktériumos ágelhalás, illetve korai pusztulás kórokozói ellen is hatékonyak! A TIURAM Granuflow gombaölő szer hatékonysága is igazolt, ugyanis a készítmény levélfodrosodás elleni hatása mellett a citospórás ágelhalás ellen szintén eredményes. Mivel a lombhullás körüli időszakban már számítanunk kell az őszi, illetve tél eleji csapadék lemosó hatására, a megengedhető felső dózisokkal dolgozzunk és tapadószert is alkalmazzunk.
2. Február végén, vagy március elején - amikor erre egy fagymentes periódus lehetőséget nyújt - kéntartalmú, pl. Vektavid S (poliszulfidkén és vazelinolaj) engedélyezett dózisával permetezzünk.
3. A metszési munkák időszakában az Astra illetve Cupertine réztartalmú készítmények valamelyikével ismét lemosó jellegű permetezést adjunk! Kulcsfontosságú kezelés, hiszen a fás részeket pusztító kórokozók és a levélfodrosodást okozó dérgomba ellen egyaránt hatékony. Ez az időszak pirosbimbós állapotnál, illetve közvetlenül előtte van.
4. Pirosbimbós fejlettségtől - a metszés befejezésével is számolva - olyan, még mindig emelt lémennyiségű permetezés javasolt, mely mind a tafrinás, mind a citospórás (gutaütésszerü) fertőzések ellen eredményes. A kis lombfelület miatt erre a célra elsősorban kontakt (felületaktív) és széles hatásspektrumú gombaölő, a Tiuram Granuflow felel meg, mely a metszést követően kijuttatva az apró sebeket is kezeli és különösen jól tapad! A metszési munkák kapcsán feltétlenül megjegyzendő, hogy az eredményes védekezéshez - főleg nektarinoknál - hozzátartozik a szálvesszők visszacsípése is!
A lombozat védelme
Lombfakadás után a levélfodrosodás széllel és esővel terjedő spórái újból fertőzhetik fákat. Különösen hűvös és csapadékos évjáratokban fontos a fakadás utáni 7-10 naponként 2-3 alkalommal végrehajtott megelőző permetezés is. Ebben az időszakban a kontakt Tiuram Granuflow kiemelten javasolható. Sziromhullás végétől széles hatásspektruma miatt további használata leginkább felszívódó készítménnyel kombinálva eredményes lehet.
A tafrinás levélfodrosodás elleni hatékony védelem meghatározója eleve a fertőzést befolyásoló tényezők figyelemmel kísérése. A gomba számára tartósan kedvező körülmények - főként a fakadást követő időszakban - programszerű permetezési fordulókat indokolnak, melynek legkritikusabb időszakában a kontakt készítmények a meghatározóak!
További információk: www.summit-agro.hu
Növénybetegségek
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu