Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A terv, hogy Nagy-Britanniában bevezetik az egységes nemzeti személyazonossági igazolványt, még 2002-ben, a munkáspárti kormány idején fogalmazódott meg – nem sokkal az Egyesült Államokat ért terrortámadások után. A konzervatív-liberális kormány visszacsinálja az egészet.
Az igazolvány bevezetésének tervéből végül is csak 2006-ban lett törvény, s 2009-ben kezdték meg az okmányok kiosztását. A hagyományőrző britek azonban elégedetlenkedtek és fanyalogtak: ők nincsenek ehhez hozzászokva, az igazolvány kiadása túl költséges, megsérti a személyi szabadságjogokat, rengeteg olyan adatot köt a hatóságok orrára, amelyhez azoknak semmi közük.
Ráadásul a személyi igazolvány bevezetésével – logikusan – létrehoztak volna egy nemzeti adattárt is, ahol minden egyes állampolgárról összesen 50 adatot őriztek volna. A személyi igazolvány tartalmazta volna a tulajdonos biometrikus adatait, számítógépes fényképét, ujjlenyomatát is. Mindezt később az útlevelekre is kiterjesztették volna. Elég a kártyát egy számítógépes leolvasón áthúzni – és az illetékesek minden tudnak mindenkiről. Ez tűrhetetlen – fakadt ki a brit átlagpolgár.
A kormány azt mondta, hogy az új személyi nyilvántartási rendszerrel megelőzhető a terrorizmus, a személyazonossággal való visszaélés, a segélyeket, támogatásokat, anyagi juttatásokat illetéktelenek nem tudják felvenni, a csalásoknak nyomuk marad. Sőt: megelőzhető az illegális bevándorlás is.
Az új kormány fenntartja a külföldiekre vonatkozó korlátozásokat: úgynevezett biometrikus tartózkodási engedélyt ad minden olyan külföldinek, aki az európai gazdasági zónán kívülről érkezik Nagy-Britanniába. Eddig mintegy 200 ezer külföldi kapott ilyen engedélyt.
A konzervatív-liberális kormány minden olyan korábbi tervet lesöpör az asztalról, amely véleménye szerint alkalmas a szabadságjogok csorbítására. A választásokon megbukott Munkáspárt olyan tervet is dédelgetett, hogy létrehoz egy személyekre szóló nagyobb adatbázist is, amely egyebek között az érintett személy DNS mintáját is tartalmazza.
Az új brit kormány felülvizsgálja a térfigyelő kamerák rendszerét, s mindazokat leszerelteti, amelyek véleménye szerint „bekukucskálnak” a szabad brit polgárok magánéletébe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu