Nőt végeznek ki Virginiában

Az Egyesült Államok Legfelső Bírósága nem kegyelmezett meg a 41 éves Teresa Lewis-nak: méreginjekciót kap, mert megölette férjét és annak fiát – az ő mostohafiát. Az amerikai Virginia államban 1912 óta nők kivégzésére még nem volt példa.

Ország-világA. Fodor György2010. 09. 22. szerda2010. 09. 22.
Nőt végeznek ki Virginiában

A Legfelső Bíróság – egyben az Egyesült Államok alkotmánybírósága – lényegében nem a kegyelemről döntött, hanem arról, hogy nem ellenzi a Teresa Lewis ellen korábban hozott halálos ítélet végrehajtását, mivel ennek sem jogi, sem alkotmányos akadályát nem látja. A 9-tagú Legfelső Bíróságnak három női bírája van, ketten közülük a kivégzés ellen szavaztak.

Teresa Lewis elismerte, hogy 2002-ben felfogadott két bérgyilkost. A Virginia állambeli Danville-ben.lévő otthonukban egyik éjszaka nyitva hagyta a ház egyik ajtaját. A két bűnöző lelőtte a 51 éves Julian Lewist és fiát, a 25 éves Charles Lewist . Teresa így akarta megszerezni férje vagyonát és mostohafiának életbiztosítását. Teresa különben az egyik bérgyilkos szeretője volt.

Az ügy azért is keltett nagy figyelmet, mert a jogi eljárás során kiderült, hogy Teresa Lewis-nak „tanulási nehézségei” vannak – márpedig ha valaki értelmi fogyatékos, azt kivégezni nem lehet. Számos pszichiáter és pszichológus vizsgálta a nő elmeállapotát az ítélethozatal előtt. Robert McDonnell, Virginia állam kormányzója azonban megállapította: a vizsgálatok után egyetlen elmeorvosi, pszichológiai szakvélemény sem támasztotta alá, hogy Teresa Lewis értelmi fogyatékos.

Kiderült, hogy Teresa Lewis maga szervezte meg a gyilkosstte a fegyvereket és a lőszert. Az ügyész állította, hogy Lewis férje a lövések után még 45 percig élt, és a nő csak a halála után hívta a rendőrséget. A két bérgyilkost életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték.

Teresa Lewis esete valószínűleg újabb lendületet ad a halálbüntetésről folyó vitáknak. Az Egyesült Államokban 1972-1976 között felfüggesztették a halálbüntetést, majd később jogilag alaposan körbeírták azokat a feltételeket, amelyek megléte esetén halálbüntetést alkalmazni lehet. Jelenleg az egyes szövetségi államok döntenek a halálbüntetés feltételeiről, ám azoknak végső esetben – mint most is – ki kell állniuk a Legfelső Bíróság próbáját. A szövetségi államok zömében (főként a középső, nyugati és déli államaiban) van halálbüntetés. Néhány keleti, illetve északi államban nem alkalmazzák, másutt pedig 1976 óta felfüggesztették, illetve van olyan állam is, ahol alkotmányellenesnek tartják. Az Egyesült Államokban tavaly 52 embert végeztek ki (51-et méreginjekcióval, 1-et villamosszékben), a legtöbbet – 24-et – Texas államban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek