A halál kufárja és a repülés szerelmese

Meglepő indulattal és eréllyel tiltakozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az ellen, hogy Thaiföld kiadta az Egyesült Államoknak Viktor Bout orosz állampolgárságú fegyverkereskedőt.

Ország-világA. Fodor György2010. 11. 17. szerda2010. 11. 17.
A halál kufárja és a repülés szerelmese

„Két thaiföldi bíróság ítélete ellenére döntött úgy a thaiföldi kormány, hogy kiadja Boutot az amerikaiaknak, pedig a bíróságok szerint az ellene felhozott vádakra nincs bizonyíték” – dühöngött Lavrov. Szerinte Thaiföld kormánya megengedhetetlen politikai nyomást gyakorolt az igazságszolgáltatásra. „Ez kirívó igazságtalanság és az orosz állam minden segítséget megad Viktor Bout orosz állampolgárnak” – mondta drámai hangon az orosz külügyminiszter.

A 43 éves Viktor Boutot két évvel ezelőtt Bangkokban FBI-ügynökök fogták el – nyilvánvalóan hosszú előkészítés után. A heves orosz tiltakozásra Richard Galpinnak, a BBC moszkvai tudósítójának az a magyarázata, hogy az illegális fegyverkereskedő nem üzletelhetett volna az orosz állami szervezetek több részlege, illetve a titkosszolgálatok segítsége nélkül. Moszkva attól tart, hogy az immár amerikai fogságban lévő Boutnak eljár a szája a titkos kapcsolatokról.

Még az sem kizárt, hogy Bout maga is a titkosszolgálat tagja, de legalább is szoros kapcsolatban áll a hírszerzéssel. Egy volt brit miniszter annak idején betekinthetett a Boutról szóló iratokba, s azt mondta, hogy Bout az orosz kormány igen magas rangú köreivel is fenntartja az érintkezést.

Viktor Bout tíz évvel ezelőtt került az érdeklődés középpontjába, amikor egy ENSZ-jelentés megemlítette a nevét – „jól ismert szállítója embargó alá helyezett nem-állami tényezőknek” –, ami az ENSZ nyelvéről lefordítva azt jelenti, hogy Viktor Bout fegyvereket szállít lázadó csoportoknak. Egy brit politikus nevezte őt a „halál kufárjának”, aki többek között angolai, libériai és kongói fegyveres csoportokat látott el hadianyaggal és fegyverrel. Azzal is gyanítják, hogy teherszállító repülőgépeivel Afganisztánba és Boszniába is szállított fegyvert az 1990-es évek elején. Az amerikaiak szerint Bout a kolumbiai lázadóknak is adott el fegyvereket, s „üzleti tevékenységével” életben tartja a konfliktusokat Afrikában és a Közel-Keleten is.

Létezik egy weblap, mely „Viktor A. Bout hivatalos honlapjának” nevezi magát. Eszerint Bout olyan üzletember, aki egyben a repülés szerelmese is. Pályafutását még a volt szovjet hadseregben kezdte, majd a Szovjetunió összeomlása után kezdte felvásárolni a „felesleges” Antonov és Iljusin típusú orosz katonai szállítógépeket.

A thaiföldi kormány a jelek szerint sokáig habozott, hogy kinek a kedvében járjon: számottevőek a bimbózó orosz-thaiföldi üzleti kapcsolatok, de az Egyesült Államok is fontos szövetséges.

Viktor Bout mindenesetre már megérkezett egy New York melletti katonai repülőtérre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek