Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Meglepő indulattal és eréllyel tiltakozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az ellen, hogy Thaiföld kiadta az Egyesült Államoknak Viktor Bout orosz állampolgárságú fegyverkereskedőt.
„Két thaiföldi bíróság ítélete ellenére döntött úgy a thaiföldi kormány, hogy kiadja Boutot az amerikaiaknak, pedig a bíróságok szerint az ellene felhozott vádakra nincs bizonyíték” – dühöngött Lavrov. Szerinte Thaiföld kormánya megengedhetetlen politikai nyomást gyakorolt az igazságszolgáltatásra. „Ez kirívó igazságtalanság és az orosz állam minden segítséget megad Viktor Bout orosz állampolgárnak” – mondta drámai hangon az orosz külügyminiszter.
A 43 éves Viktor Boutot két évvel ezelőtt Bangkokban FBI-ügynökök fogták el – nyilvánvalóan hosszú előkészítés után. A heves orosz tiltakozásra Richard Galpinnak, a BBC moszkvai tudósítójának az a magyarázata, hogy az illegális fegyverkereskedő nem üzletelhetett volna az orosz állami szervezetek több részlege, illetve a titkosszolgálatok segítsége nélkül. Moszkva attól tart, hogy az immár amerikai fogságban lévő Boutnak eljár a szája a titkos kapcsolatokról.
Még az sem kizárt, hogy Bout maga is a titkosszolgálat tagja, de legalább is szoros kapcsolatban áll a hírszerzéssel. Egy volt brit miniszter annak idején betekinthetett a Boutról szóló iratokba, s azt mondta, hogy Bout az orosz kormány igen magas rangú köreivel is fenntartja az érintkezést.
Viktor Bout tíz évvel ezelőtt került az érdeklődés középpontjába, amikor egy ENSZ-jelentés megemlítette a nevét – „jól ismert szállítója embargó alá helyezett nem-állami tényezőknek” –, ami az ENSZ nyelvéről lefordítva azt jelenti, hogy Viktor Bout fegyvereket szállít lázadó csoportoknak. Egy brit politikus nevezte őt a „halál kufárjának”, aki többek között angolai, libériai és kongói fegyveres csoportokat látott el hadianyaggal és fegyverrel. Azzal is gyanítják, hogy teherszállító repülőgépeivel Afganisztánba és Boszniába is szállított fegyvert az 1990-es évek elején. Az amerikaiak szerint Bout a kolumbiai lázadóknak is adott el fegyvereket, s „üzleti tevékenységével” életben tartja a konfliktusokat Afrikában és a Közel-Keleten is.
Létezik egy weblap, mely „Viktor A. Bout hivatalos honlapjának” nevezi magát. Eszerint Bout olyan üzletember, aki egyben a repülés szerelmese is. Pályafutását még a volt szovjet hadseregben kezdte, majd a Szovjetunió összeomlása után kezdte felvásárolni a „felesleges” Antonov és Iljusin típusú orosz katonai szállítógépeket.
A thaiföldi kormány a jelek szerint sokáig habozott, hogy kinek a kedvében járjon: számottevőek a bimbózó orosz-thaiföldi üzleti kapcsolatok, de az Egyesült Államok is fontos szövetséges.
Viktor Bout mindenesetre már megérkezett egy New York melletti katonai repülőtérre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu