Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha kell, a lakók a végsőkig elmennek a szombathelyi biofűtőmű megépítése ellen. A másik oldal sem tett le arról, hogy meggyőzze az érintetteket: a létesítmény nem káros az egészségre.
Össznépi felháborodásba torkollott az a lakossági fórum, amit azért hívtak össze Szombathelyen, hogy a Vízöntő utcába tervezett biofűtőművel kapcsolatban tájékoztassák az érintetteket. Az Alpokalja internetes portál szerint a felháborodást leginkább az váltotta ki, hogy az illetékesek már két évvel ezelőtt elfogadták a tervezetet, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatósága pedig idén február 13-án megadta az építési engedélyt. A lakossági fórumot viszont csak ezután hívták össze.
Egyesek a politikusok felelősségét firtatták, mert a korábbi városvezetők elé is többször kerültek hasonló tervek, de minden alkalommal úgy látták, hogy a beruházások nem szolgálják a város és a lakosság érdekeit. Mások szakmai szempontokkal próbáltak érvelni. Aggályok merültek föl a fűtőmű nitrogén-oxid-kibocsátásának mértékével kapcsolatban, a zaj határértékét is többen problémásnak tartják. Ehhez jött az, hogy a faapríték szállítása alaposan megnövelné a családi házas övezet kamionforgalmát, az ingatlanok értékcsökkenése is szó¬ba került.
– Remélem, folytatódik a párbeszéd, és a lakosság végre meghallgatja az érveinket. A város legkorszerűbb, tíz megawatt teljesítményű, faaprítékos biofűtőműve épülhetne meg, reális alternatívájaként a gázégetésnek. Közel 33 ezer ember energiaellátásáról van szó – mondta lapunknak Harrach Tibor, a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója. – Senki nem gondolhatja komolyan, hogy olyan létesítmény mellett kardoskodunk, ami ártalmas. Szerettük volna elvinni az érintetteket a Mikes Kelemen utcai, 2003 óta működő 7,5 megawattos fűtőműbe, ami ugyancsak faaprítékkal üzemel. De csak csillapíthatatlan indulatokkal találkoztunk.
Többen amiatt fejezték ki aggályukat, hogy a szélirány miatt a város északi része nem alkalmas a fűtőmű megépítésére.
– Évtizedek óta itt működik a város legnagyobb kazántelepe, ez eleve kötöttség. Bizonyos határon túl nem szabad távhővezetéket építeni. Ha 6-8 kilométeres vezetékeken szivattyúznánk át a vizet ahhoz, hogy a lakásokhoz juttathassuk a kívánt hőmennyiséget, az annyira megnövelné a költségeket, hogy megfizethetetlen lenne a távhőszolgáltatás – érvelt Harrach Tibor. – Olyan plusz környezetvédelmi megoldásokat is alkalmaznánk, mint a faapríték zárt tárolása és rakodása vagy a korszerű kazán, amelynek szennyezőanyag-kibocsátása bőven a megengedett érték alatt van.
A beruházás előkészítéséről, azaz a tervezésről és az engedélyezési eljárás megkezdéséről az igazgatótanács, a felügyelőbizottság, a közgyűlés pénzügyi, jogi és gazdasági bizottsága döntött. Az összes illetékes szakhatóság hozzájárult a biofűtőmű építéséhez. Az eljárásról levélben értesítették azokat a lakókat, akik a távhő Vízöntő utcai telephelyének szomszédságában élnek.
– Hamarosan a szombathelyi közgyűlés elé kerül a kérdés. Most már a tulajdonosi kör döntésén múlik, hogyan tovább – tette hozzá Harrach Tibor. A lakók elszántak, beadták a fellebbezést a biofűtőmű építése ellen. Az ehhez szükséges illeték összegét, 132 ezer forintot saját zsebből gyűjtötték össze.
A polgármesteri hivatal egyelőre nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu