Nem csillapul a fájdalom! Hiányzó ág a családfán

„Nagyapám kivándorolt Amerikába, azóta se tudunk róla semmit.” Sok családban akad valaki, akinek a sírjához sem zarándokolhatnak el, mert az illetőnek nyoma veszett. Évtizedek múlva is kutatják őket – erről is szól az eltűntek világnapja.

Ország-világPalágyi Edit2014. 08. 30. szombat2014. 08. 30.

Kép: A relative of a missing Bangladeshi garment worker holds a picture of his loved one as he watches rescue operations in the rubble of a building that collapsed Wednesday in Savar, near Dhaka, Bangladesh, Saturday, April 27, 2013. Police in Bangladesh arrested two owners of a garment factory in a shoddily-constructed building that collapsed this week, killing at least 324 people, as protests spread to a second city Saturday with hundreds of people throwing stones and setting fire to vehicles. (AP Photo/Kevin Frayer), Fotó: Kevin Frayer

Nem csillapul a fájdalom! Hiányzó ág a családfán
A relative of a missing Bangladeshi garment worker holds a picture of his loved one as he watches rescue operations in the rubble of a building that collapsed Wednesday in Savar, near Dhaka, Bangladesh, Saturday, April 27, 2013. Police in Bangladesh arrested two owners of a garment factory in a shoddily-constructed building that collapsed this week, killing at least 324 people, as protests spread to a second city Saturday with hundreds of people throwing stones and setting fire to vehicles. (AP Photo/Kevin Frayer)
Fotó: Kevin Frayer

„A II. világháború idején keresztény szomszédok vették gondjaikba a veszélyben lévő két zsidó kislányt. 1944 őszén a pannonhalmi apátságba kerültek, amely akkor menhelyként szolgált az üldözötteknek. Az ide került zsidó gyermekek hamis néven szerepeltek, új nevüket begyakoroltatták velük. Lehet tehát, hogy Erikának és Magdának új neve lett. Valódi szüleik minden bizonnyal koncentrációs táborban haltak meg. Nem tudni, a lányok megmenekültek-e…”

Ilyen és ehhez hasonló felhívások a mai napig szerepelnek a Magyar Vöröskereszt keresőszolgálatának lajstromában. Kutatnak önkéntes nővérként dolgozó grófnő és Mengele ikerkísérleteit túlélt testvérpár után, máig nem találnak 1956-os kivándorlókat. Megesik, hogy a kutatást a következő nemzedék veszi át.

Egy kisfiút a cselédlányként dolgozó édesanyja itthon kényszerből menhelyre, majd örökbe adott, ám elveszítette a nyomát. A nő a haláláig kereste őt, most Amerikában élő fia folytatja a kutatást a féltestvére után.

Úgy tűnik, a családok sajgó hiányérzete nem csillapodik, még évtizedek múlva is él a remény, hátha meglelik a történelem viharaiban elkeveredett rokont. A gyász is nehezebb, ha nem tudni, az illető él-e, hal-e.

Néha hihetetlen históriákat ír az élet: például Jászapátin levéltári dokumentumok – sárba taposott katonaigazolványok – alapján sikerült kideríteni négy, háborús időkben lelőtt erdélyi katona azonosságát. Egyikük lányát a közelmúltban megtalálták Csíkszeredában. S bár csak a halálhírről értesült, mégis úgy érezte: visszakapta az édesapját.

Az augusztus 30-i világnapon azokról is megemlékeznek, akik harcokban, háborúkban, forradalmak vagy természeti csapások idején sodródtak el a családjuktól. Így a nemzetközi keresőszolgálat a háborús övezetekben – például Bosznia-Hercegovinában, Koszovóban, Szomáliában –, illetve a katasztrófákban eltűnt tízezrek nyomait is kutatja.

Emberi jog megtudni, mi történt a hozzátartozókkal – hívja fel a figyelmet a Vöröskereszt, mely szükség esetén segíti a fogvatartottak és családjaik közti kapcsolattartást.

A Magyar Vöröskereszt nemrégiben mutatta be új, az eltűntek felkutatását segítő mobiltelefonos alkalmazását. Ezt önkéntes csapatok is használhatják. A módszer máris bevált, sikerült vele nyomára lelni egy Pilis külterületén eltévedt idős embernek.

A világ kitágult, nálunk is sokan választják a kivándorlást, így egyre több családban szakadozhatnak szét a kapcsolatok. Félő, ezzel ismét gyarapodhat a rejtett családi tragédiák száma…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek