Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hét elején 21 ország vezetőjének részvételével zajlott az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szervezetének csúcstalálkozója a kínai fővárosban. Az eseményen fontos kereskedelmi megállapodások születtek. Ám a legtöbben mégis arra voltak kíváncsiak, vajon tárgyal-e négyszemközt Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Kép: BEIJING, CHINA. NOVEMBER 11, 2014. Russia's president Vladimir Putin and U.S. president Barack Obama (R) attend a group photo shoot for the APEC Economic Leaders' Meeting (AELM) at the International Convention Center at Yanqi Lake, Beijing. Mikhail Metzel/TASS, Image: 210673464, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TASS, Fotó: Profimedia
Pekingben tartották az ázsiai és csendes-óceáni térség legnagyobb kormányközi gazdasági találkozóját. Az összejövetel jelentőségéről sokat elárulnak a gazdasági mutatók: a tagországok a világ gazdasági teljesítményének 54 százalékát, valamint a világkereskedelem 44 százalékát adják, és a Föld lakosságának 40 százalékát fedik le. Az itt született döntések és megállapodások globális jelentőségűek.
Az viszont európai szempontból is fontos lehet, hogy Kína és Oroszország a májusban aláírt 400 milliárd dolláros gázszállítási megállapodás után most egy újabbat kötött. Ennek értelmében 30 milliárd köbméter földgázt szállít évente Kínába, ezzel Moszkva jelentősen függetlenítheti magát az európai gázvásárlásoktól és azok politikai következményeitől egyaránt. Ráadásul véget vethet a dollár egyeduralmának, ha valóra válik a két ország vezetőjének terve, miszerint saját nemzeti fizetőeszközüket, a rubelt és a jüant használnák, elsősorban az energiahordozók kereskedelmében.
A csúcson Kína és az Egyesült Államok is közelebb került egymáshoz. A nyolcnapos ázsiai körúton tartózkodó Barack Obama és Hszi Csin-ping kínai államfő találkozóját máris megalapozta az amerikai vízumkönnyítés bejelentése. A kínai turistáknak és az üzleti céllal beutazóknak eddig egy évre adott, többszöri beutazásra jogosító vízumok időtartamát tíz évre, a diákokét öt évre emelik.
A kínai államfő az APEC-csúcs előtt jelentette be, hogy létrehoznak egy 40 milliárd dolláros Selyemút-alapot. Ennek keretében olyan országokkal akarják erősíteni kapcsolataikat, mint Banglades, Kambodzsa, Laosz, Mongólia, Mianmar, Pakisztán és Tádzsikisztán.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu