Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Változó széljárás. - A jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben egyre többen szánják rá magukat, hogy kockázatosabb, de magasabb hozammal kecsegtető befektetést keressenek. Céljuk: olcsón venni és drágábban eladni. Ez így, elmondva, nem is tűnik bonyolultnak, pedig valójában itt kezdődik a dolgok nehezebbik része.
Kép: Traders work on the floor of the New York Stock Exchange after the closing bell on Wall Street in New York City on July 1, 2014. U.S. stocks jumped on Tuesday as Wall Street started the second half of the year with the Dow rising to within two points of 17,000., Image: 197855769, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, UPI, Fotó: Profimedia
Annak idején a magyar származású világpolgár és tőzsdeguru, André Kostolany írta egyik könyvében, hogy a tőzsdei mozgások 90 százalékban pszichológiai alapon történnek. Erre a közelmúlt eseményeit vizsgálva számos példát találhatunk.
A legutóbbi nagy válságot követő tőzsdei zuhanást 2009 márciusában megakasztotta a vezető jegybankok összehangolt akciója. Dacára, hogy a makrogazdasági mutatók romlása tovább folytatódott, a vállalati profitok még negyedévek múlva is súlyos veszteségeket mutattak, és az elbocsátási hullám sem csillapodott, mégis a tőzsdék hangulata látványos fordulatot vett. A befektetők hinni kezdtek a jövőben és bíztak a világgazdaság és a vállalati szektor javuló kilátásaiban. Először csak a bátrabbak – meg akinek még volt abban az időben elkölthető pénze –, később már az óvatosabbak is bekapcsolódtak az azóta is tartó részvénypiaci emelkedésbe.
A gyakorlott tőzsdézők két fő táborra oszlanak. Az egyik az alapértékekre esküszik: véleményük szerint minden eszköznek van „reális” ára, s az ettől való jelentős eltérés esetén érdemes venni vagy eladni.
A másik csapat szerint: a piac sokszor nagyon hosszú időn át képes figyelmen kívül hagyni az eszközök gazdasági teljesítményét, miközben a rövid távú mozgásokban megbúvó ismétlődések kiaknázható jövedelmet jelenthetnek azoknak, akik ezt idejében felfedezik. A fundamentális megközelítés segít megérteni az árfolyammozgások miértjét, miközben a technikai elemzés hívei arra kíváncsiak, hogy az árfolyamok jelentős elmozdulásai mikorra várhatóak. A siker a két módszer kellő arányú ötvözésével érhető el.
Jelenleg világszerte csökken a munkanélküliség és emelkedik a fogyasztás – a szembetűnő kivétel szűkebb régiónk, az Európai Unió –, stabil növekedés látható a fejlett és feltörekvő piacokon. Mindeközben a tőzsdék egyre többször botladoznak: hol a részvénypiac, hol a bóvlikötvények, az olajárak vagy éppen a biztonságos vagyonelemnek tekintett arany árfolyama zuhan a mélybe. Hiába a kiváló amerikai munkaerő-piaci statisztikák sora, ha ennek egyik következménye az lesz, hogy az USA jegybankja hat év után nekikezd a kamatok emelésének, megdrágítva ezzel a hitelpénz költségét. Ez vajon milyen hatással lesz a világ növekedésének nagy részét adó távol-keleti régió gazdaságaira? Meddig tartható a kínai gazdasági növekedés jelenlegi üteme?
A csökkenő olajáraknak a fejlett országokra gyakorolt kedvező gazdasági hatása mekkora mértékű kedvezőtlen gazdasági és társadalmi következményekkel jár az olajexportőr országokban? Mindennek geopolitikai kockázatait a tőzsdék hol be-, hol kiárazzák – éppen az aktuális hangulatváltozás függvényében.
Hiába becsüljük meg jól az USA harmadik negyedévi gazdasági növekedését, s hiába téved hatalmasat ugyanennél az adatnál a világ egyik legnagyobb befektetési bankja, a JP Morgan – a bankóriásnak a befektetői pénzekre gyakorolt hatása összemérhetetlenül nagyobb a miénknél. A piaci mozgásokat összességében a befektetők sokasága generálja, akiknek az internet világában rájuk zúduló információhalmazból nem mindig sikerül a megfelelő adatok kinyerése.
Akik nem kívánják magukat megméretni e versenyben, de szeretnének részesülni a tőkepiacon elérhető hozamokból, azok számára is nyitva az ajtó: forduljanak befektetési szakemberekhez.
Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa.
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu