Vizes ember milliókért

A MÁRA IKONIKUSSÁ VÁLT „vizes emberes” Unicum-plakát eredeti példánya kerül napokon belül kalapács alá. A rajz keletkezése, a hirdetmény története évszázados titkokat rejtenek, melyeket az esemény apropóján érdemes kissé megbolygatni.

Ország-világDiószegi-Horváth Nóra2014. 12. 06. szombat2014. 12. 06.
Vizes ember milliókért

A plakát anno bejárta az egész világot, hogy hirdesse „a legjobb gyomorerősítő likőrt” – mára pedig a kulcstartótól a hűtőmágnesig nincs olyan szuvenír, amelyre ne nyomtatták volna rá. A most árverezésre kerülő eredeti plakátnak ezért is kiemelkedően magas, 3 millió 200 ezer forint a kikiáltási ára.

Magyarországon mindeddig egyetlen hiteles darabot tartottak számon belőle, mely a Magyar Hirdető Archívumában lelhető fel. A hamarosan kalapács alá kerülő példány a XX. század egyik legjelentősebb magánkollekciójából, Julius Paul plakátgyűjteményéből származik. A Bécsben élő cigarettapapír-kereskedő 1900–1935 között halmozta fel legendás kollekcióját, ám 1938-ban elhunyt. Mivel a gyűjtemény „zsidó vagyonnak” minősült, az Anschluss után a bécsi Albertina Múzeumba helyezték át. Évtizedekkel később került csak vissza az örökösökhöz, akik árverésre bocsátották.

Nem csak az ismert példányok története, de a plakát eredete is különleges: nem tudni ugyanis, hogy ki alkotta. 1883-ban, éppen abban az évben, amikor Zwack József soroksári úti szesz- és likőrgyárában gyártani kezdték az Unicumot, a svájci származású festő, Arnold Böcklin megfestette A hullámok játékában című festményét, amelyen egy pocakos vízi kentaur pajzán szemekkel veti magát két sellő után a habokba. Többek szerint ez a pajkos mű ihlette az Unicum plakátján szintén epekedő szemekkel az üvegre meredő alakot. Sokáig úgy vélték, hogy korának meghatározó művésze, Bortnyik Sándor nevéhez köthető az ábrázolás, ám ez azért sem lehetséges, mivel a kép születésekor (valamikor 1905–1909 között) ő még csak a tinédzserévei elején járt. Rajta kívül felmerül még Pachl Viktor karikaturista neve is, aki állítólag egy országos pályázat nyerteseként kapott lehetőséget a plakát megtervezésére – ám szignó hiányában mindez csupán spekuláció.

A plakát maga viszont nagyon is valóságos, olyannyira, hogy az érdeklődők még az árverés előtt, december 7-ig megtekinthetik a Falk Miksa utcában, a Budapest Poster Gallery kiállítótermében – hogy aztán a december 8-i árverésen új gazdájára találhasson.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek