Mivel szórakozzanak a DISZ-fiatalok?

Ezt írtuk… (január negyedik hetében)

Ország-világSZF-ajánló2015. 01. 30. péntek2015. 01. 30.
Mivel szórakozzanak a DISZ-fiatalok?

1955.
A hosszú, téli estékhez szeretnénk néhány tanácsot adni: mivel szórakozzanak a DISZ-fiatalok? Olcsó és közkedvelt a dominó, 15–42 forintért kapható. Asztali kuglit ismét árusítanak a vidéki boltokban: 8–30 forint az ára. Ha a DISZ-szervezet rendeli, azonnal küldik a pingpongasztalt, ütőt 12 forintért, hálót 25 forintért, labdát pedig darabonként 2 forintért vásárolhatnak. Az asztali biliárd ára: 17–49 forint. Bővült a választék a hangszerekben is. Szájharmonika 18–30, mandolin, gitár 290–886, a gombos harmonika pedig 300–500 forintért kapható.

1965.
A statisztikák szerint évről évre csökken a mozilátogatók száma. Míg 1960-ban 140 millióan vettek mozijegyet, tavaly már csak 111 millióan. A csökkenés a magyar filmek látogatottságára is igaz. Míg 1960-ban a magyar filmek vetítésekor a férőhely-kihasználtság 71 százalékos volt, tavaly már csak 56 százalékot mértek. Az okok között első helyen szerepel a tévé térhódítása: a vizsgált időszakban megtízszereződött a tv-előfizetők száma. Az igazán jó magyar filmek továbbra is telt házakat vonzanak, de a többieknek a tévé komoly konkurenciát jelent. S tegyük hozzá: a málló vakolatú, rosszul fűtött, lócákkal felszerelt falusi moziknak is…

1975.
Hatalmas lagzit csapott lánya esküvőjére a kocsmáros, remélve, napokig erről beszél majd a falu. Úgy is lett. Csak nem egészen arról beszéltek, amit az örömapa remélt. Ugyanis apámuram nemcsak kínálta vendégeket, de maga is derekasan besegített a fogyasztásba. Így történhetett, hogy este tíz órakor ránézve órájára elkiáltotta magát: Mindenki fogyassza el az italát, és gyerünk hazafelé – záróra…

1985.
Hirdetések. A lajosmizsei piac sarkán kartonlap: „Belga óriásnyulakkal pároztatást vállalok, igénylőknek házhozszállítással. Párzási díj anyánként 20 forint. Biztos siker!” Alatta az alábbi kritikai megjegyzés: Kifelejtetted a hirdetésből a címedet, te marha! * Autóbuszmegállóban papírlap: „Száz forint jutalom annak, aki a jobbkezes barna bőrkesztyűmet visszajuttatja. Ha azonban neki van nagyobb szüksége a nálam lévő balkezes kesztyűre, úgy 150 forintért megkaphatja”.

1995.
Hetvenéves a magyar keresztrejtvény! Az érdem a húszas évek elején Budapesten megjelenő Ma Este című képes hetilap akkor ifjú munkatársáé, Kristóf Károlyé. Így meséli el az első magyar keresztrejtvény születését: „Szorgalmasan böngésztem a szerkesztőségbe érkező külföldi lapokat, amelyekben egyre több kockás ábra jelent meg, amiket a szerkesztők Cross-Word- Puzzle-nek hívtak. Magyarul ez keresztszórejtvényt jelent, ebből lett a keresztrejtvény. Az elsőt az 1925. január 22-i számba készítettem el, az ábra 10 x 10-es volt. Ugyan kicsit hibásan jelent meg, de azért meg lehetett fejteni, a tíz négyzetbe írandó szó ez volt: Vígszínház.

2005.
Visszadöcögött Angliába az Auróra nevezetű luxus óceánjáró, mert nem tudták megjavítani meghibásodott hajtóművét. Eredetileg világ körüli útra indultak, de mivel a motorok nem érték el az utazáshoz szükséges sebességet, visszafordultak. Lenin forog a sírjában. Még hogy nem megy az Auróra? Mit csináltak volna 1917-ben? Újsághír a korabeli Pravdából: „Kedves utasaink. Társaságunk sajnálattal értesíti önöket, hogy az Auróra cirkáló meghibásodása miatt bizonytalan időre elhalasztjuk a Nagy Októberi Szocialista Forradalom nevű utunkat…”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek