Melós diákok

„MEGGAZDAGODNI nem ebből fogok, de zsebpénznek jó lesz” – a legtöbben így vélekednek a diákmunkáról. A tanulók zömének nincsenek nagy elvárásai, a lényeg, hogy keressenek valamennyit – és még bulizásra is maradjon idő.

Ország-világHardi Judit2015. 07. 16. csütörtök2015. 07. 16.

Kép: Diákmunka KFC gyorsétterem dolgozó fiatal diakmunka 2015.07.26. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Melós diákok
Diákmunka KFC gyorsétterem dolgozó fiatal diakmunka 2015.07.26. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Lassan egy hónapja, hogy kitört a vakáció és szabadságra ment 1,3 millió iskolás. Ugyanekkor indult a diákmunka szezonja, hiszen a  nyaralásokat, bulikat valamiből finanszírozni kell. Lehet szeretni vagy utálni, de kevés olyan nebulót találni az országban, akinek ne lenne tapasztalata az iskolaszövetkezetek közreműködésével szerzett munkáról, legyen az árufeltöltés, pénztárosság, mozis meló, hoszteszkedés vagy éppen gyümölcsszedés.

– Egyre több fiatal látja meg a diákmunkában rejlő szakmai tapasztalatgyűjtés lehetőségét. Sokan nem feltétlenül csak az iskolaszünetben felkínált vagy az iskolaidőn kívüli pénzkereseti lehetőséget látják benne, de többen akár a karrierpálya első tudatos lépéseként is gondolnak rá – mondta lapunknak Pataki Zoltán, az euDIÁKOK Iskolaszövetkezet elnöke.

– Szerettem volna most szakmai gyakorlatra menni, az egyetem kínált is pár állást, ám lecsúsztam a jelentkezésről, így jobb híján maradt a diákmunka, aminek sajnos semmi köze ahhoz, amivel később foglalkozni szeretnék – meséli Lili, aki egy hipermarketben lesz hosztesz a nyáron. Bár rengeteg az állás, a népszerű helyek hamar betelnek – ilyenek például a fesztiválok, de szívesen dolgoznak a diákok baristaként, pultosként is.

Ahogyan a munkák is sokfélék, úgy a fizetésekben is nagy a különbség. A törvény szerint a diákokat is megilleti a minimálbér, ami jelenleg óránként bruttó 604 forint. A felső határ a csillagos ég – ami persze a diákmunkák esetében nem túl gyakran kerül látótávolságra, de ki lehet fogni ezer­kétezer forintos órabért fizető munkákat is.

A jobb helyekért azonban meg kell küzdeni. Nagy a verseny, érdemes már az iskolai szünet és a vizsgaidőszak vége előtt elkezdeni a keresgélést. A legtöbben ugyanis a nyár elején vállalnak munkát, de akkor sem kell elkeseredni, ha valaki lemaradt a főszezonról: augusztusban újra megnyílnak a helyek, tehát a nyár végén könnyebb elhelyezkedni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek