Élelmes ősmacskák

Jól tudjuk: a kutyák enyhén szólva nem kedvelik a macskákat. Egy nemzetközi tudóscsoport kiderítette ennek egyik lehetséges okát: szerintük húszmillió évvel ezelőtt a macskák ősei miatt haltak ki a kutyák ősei – legalábbis egy részük. Ezzel megdőlni látszik az a korábbi elmélet, mely szerint a klímaváltozás okozta volna számos kutyaféle és más ragadozó kipusztulását.A kutatócsoport korszerű eszközökkel mintegy kétezer állati maradványt vizsgált meg, melyek között 40 millió éves csontok is akadtak.

Ország-világ (farkas)2015. 09. 10. csütörtök2015. 09. 10.
Élelmes ősmacskák

A tanulmány szerint a macskaősök megjelenése Észak-Amerikában maga után vonta az ott élő kutyaősök állományának lassú hanyatlását. Ugyanakkor az ősmacskák száma szépen gyarapodott az idők során – minden bizonnyal azért, mert sikeresebb vadászok voltak, és elorozták az őskutyák elől a zsákmányt. A kutyafélék családja nagyjából 40 millió évvel ezelőtt jelent meg Észak-Amerikában. A legtöbben mintegy 22 millió évvel ezelőtt éltek a kontinensen, a 30-nál is számosabb kutyafajból mára csupán 9 maradt fenn. Az idő haladtával testük megnőtt, némelyikük elérte a 30 kilogrammos testsúlyt is, ezzel Észak-Amerika legnagyobb ragadozói közé kerültek. Ám aztán megérkezett a macskakonkurencia.

Amint az ma Afrikában megfigyelhető, a ragadozók – vadkutyák, hiénák, az oroszlánok és más nagymacskák – között nagyon éles és mindennapos a verseny, sőt harc folyik az élelemért.

Az amerikai ragadozók társadalma hasonlóképpen alakulhatott: a vizsgált maradványok között a macska-, illetve kutyaféléktől származó csontok arányának évmilliók alatti változása is ezt támasztja alá.

Az új elmélet pedig kézenfekvő segítséget nyújthat arra az esetre, ha valamelyik kíváncsi csimota megkérdezné tőlünk: miért is gyűlöli a kutya a macskát?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek