Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Oroszország immár nyíltan beszáll a szíriai konfliktusba. Eddig is sejteni lehetett, hogy Moszkva tanácsadókkal és haditechnikával támogatja a Bassár el-Aszad elnök mellett harcoló kormányerőket és szövetségeseiket.
Kép: 2491917 09/11/2014 Launch of Zastava UAV during an exercise in missile strike and artillery fire control at the Chebarkul firing range of the Central Military District in the Chelyabinsk Region., Image: 205315499, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Ria Novosti, Fotó: Profimedia
Latakia kikötővárosban és környékén cseppet sem rejtett az orosz jelenlét: a Nyikolaj Filcsenkov szállítóhajó páncélozott csapatszállítókkal dugig rakva kötött ki a Földközi-tenger partján, a város melletti (a mostani elnök néhai testvéréről elnevezett) Bassel el-Aszad repülőtéren pedig megállás nélkül dolgoznak a munkagépek, hogy fogadóképessé tegyék az érkező MiG–31 elfogó és SZU–25 támadó vadászgépek számára.
A lépést sejteni lehetett hetekkel korábban. A hónap elején Vlagyimir Putyin orosz elnök azt nyilatkozta a sajtónak, hogy Aszad elnök beleegyezett a parlamenti választások szervezésébe, valamint kész felvenni a kapcsolatot az úgymond „jó ellenzék” vezetőivel és beengedni őket az ország vezetésébe. Mostanában Kelet-Ukrajnában is jóval nagyobb a csend, csökkent a feszültség Oroszország és az USA között. Mi több, egyévnyi mosolyszünet után a két ország hadügyminisztere telefonon beszélgetett egy órácskát arról, hogy mi tetszik és mi nem a szíriai műveletekben. A lista bizonyára nem rövid.
Oroszországnak bő húsz éve nincs földközitengeri támaszpontja, ami hiányzik neki – most lesz, és ez az amerikaiaknak nem tetszik.
Az oroszok el-Aszadot támogatják, az amerikaiak a felkelőket el-Aszad ellen, miközben mindketten harcolnak az Iszlám Állam ellen – ezt összehangolni nem egyszerű feladat. Oroszország a stabil Közel-Keletben érdekelt, egy pufferzóna létrehozásában maga körül.
Az USA-nak némileg kapóra jön a Szíriában és annak szomszédaiban zajló háború, hiszen amíg a többtucatnyi iszlamista csoport egymást tépázza, addig nem egyesülnek egy Amerika számára is veszélyes méretű kalifátussá. Viszont mindkét nagyhatalom érdeke, hogy Szíria meg a többi, térképen vonalzóval kimért térségbeli ország a török érdekszférán kívül maradjon.
Egy, a helyzetre jellemző mondat következik.
A Szíriába hivatalosan be nem hívott amerikai légierő figyelmeztette a szír légierőt, hogy az országba kérésre érkezett orosz légierő fegyvereivel ne hajtson végre légi támadásokat a saját légterében, mert azt beavatkozásnak tekinti az amerikai légierő Szíriában végrehajtott hadműveletébe. Képes ezt követni valaki?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu