Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minden idők legnézettebb elnökjelölti vitája zajlott le kedden Hillary Clinton és Donald Trump között. A választás napja előtt hat héttel megtartott vita idejére a két jelölt gyakorlatilag holtversenyben állt a közvélemény-kutatások adatai szerint.
Kép: Democratic presidential nominee Hillary Clinton and Republican presidential nominee Donald Trump shake hands during the presidential debate at Hofstra University in Hempstead, N.Y., Monday, Sept. 26, 2016. (Joe Raedle/Pool via AP), Fotó: Joe Raedle
A szavazás előtt álló amerikai választók felénél a televíziós viták hagyományosan nagy szerepet játszanak abban, kire adják le a voksukat. Ha hinni lehet a felméréseknek, a választók tíz százaléka egyelőre még egy jelölt felé sem hajlik. A Washington Post/ABC News közvélemény-kutatása szerint pedig a választók 80 százaléka nézte a vitát. Az érdeklődést csak fokozta, hogy a régi motorosnak számító, a nyilvános szereplésekre mindig rendkívül felkészülten érkező Clinton – 40 éve van a politikusi pályán – azzal a Donald Trumppal csapott össze, aki ugyan a politikusi pályán kezdőnek számít, ám egy rendkívül sikeres valóságshow egykori vezetőjeként nagyon is tisztában van azzal, hogy kell hatásosan szerepelni.
Kézfogással indult, majd rögtön személyeskedéssel folytatódott az amerikai elnökjelöltek első tévévitája. „Emlékezzünk vissza, mi volt 8 évvel ezelőtt. A legsúlyosabb pénzügyi válságot éltük át a '30-as évek óta. Donald azok között volt, akik drukkoltak a lakásválságnak. 2006-ban azt mondta, reméli, összeomlik a piac, mert akkor még több pénzt tud csinálni. Hát összeomlott” – idézte meg a ködös múltat Hillary Clinton. Ennek ellenére a vita első félóráját, amely a gazdaságról szólt, egyértelműen Trump nyerte meg a The New York Times beszámolója szerint, mert Clinton védekezésre kényszerült, és Trumpnak sikerült úgy beállítania őt, mint akit az eddigi politikai tapasztalatai inkább sérülékennyé tesznek, mint erőssé. „Trump szenvedélyesnek látszott, Clinton modorosnak” – írta a lap, amely 18 fős csapatot állított fel a vitában elhangzó tények ellenőrzésére, hozzátéve, hogy a demokraták elnökjelöltje a műsorvezető némi segítségével a vita második felében erősödött meg. Arra a kérdésre, ki hogyan képzeli el az amerikai gazdaság fellendítését.
Trump ismét Kínát okolta az amerikai munkahelyek elvesztéséért. Emellett ostorozta az északamerikai szabadkereskedelmi egyezményt (NAFTA), amelyet még Hillary Clinton férje, Bill Clinton írt alá elnökként. Clinton infrastrukturális beruházásokat és minimálbéremelést, valamint a középosztály segítését ígérte. Donald Trump republikánus jelölt Clinton elképzeléseire azzal válaszolt, hogy ő a külföldre telepedett vállalkozások hazahozatalát valósítaná meg, s ezzel sok-sok új munkahelyet teremtene.
A republikánus elnökjelölt a vita végén azt állította: demokrata vetélytársából hiányzik az „életerő”, és bár van tapasztalata, de ez „rossz tapasztalat”, mert sorozatban hozott rossz döntéseket.
Hillary Clinton a maga részéről külügyminiszterként tett utazásait, tárgyalásait, megállapodásait említette, mint bizonyítékot tapasztalataira és arra, hogy megvan benne az életerő.
Trump a vitavezető többszöri kérdésére végül hajlandó volt kimondani, ha Clinton nyeri az elnökválasztást, kész teljes mértékben támogatni őt.
Bár még mindig Clinton végső győzelmére van nagyobb esély, előnye már korántsem olyan nagy, mint nyár végén, amikor egyértelműen vezetett Trumppal szemben. A RealClearPolitics közvélemény-kutatási átlaga szerint a demokrata elnökjelölt már csak 1,5 százalékkal vezet republikánus ellenfele előtt, de a Bloomberg felmérése azt mutatja, Trump átvette a vezetést Clintonnal szemben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu