Rettegve várt voksok

Még néhány nap, és eldől, ki lesz az Egyesült Államok új elnöke. A sorsdöntő, a világ jövőjét meghatározó esemény minden rezdülését jó ideje figyeli a közvélemény. Tény, nem túl kedvező a felhozatal, a hónapok óta tartó csatában joggal érezhette a világ: két rossz közül kell választani. A kampány végéhez közeledve, túl a csúcspontnak számító három televíziós vitán, néhány gondolat a versengő jelöltekről.

Ország-világM. M.2016. 11. 05. szombat2016. 11. 05.

Kép: In this Monday, Oct. 3, 2016 photo, miniatures of U.S. presidential candidates Hillary Clinton and Donald Trump are wrapped in plastic bags in a "caganer" factory at Torroella de Montgri, northeast Catalonia, Spain. A curious Christmas tradition in the Spanish autonomous region of Catalonia depicts both candidates in a rather scatological situation. The miniatures called “Caganer”, depict a person defecating, and traditionally symbolizes fertilization and a source of luck and prosperity in the new year. (AP Photo/Emilio Morenatti), Fotó: Emilio Morenatti

Rettegve várt voksok
In this Monday, Oct. 3, 2016 photo, miniatures of U.S. presidential candidates Hillary Clinton and Donald Trump are wrapped in plastic bags in a "caganer" factory at Torroella de Montgri, northeast Catalonia, Spain. A curious Christmas tradition in the Spanish autonomous region of Catalonia depicts both candidates in a rather scatological situation. The miniatures called “Caganer”, depict a person defecating, and traditionally symbolizes fertilization and a source of luck and prosperity in the new year. (AP Photo/Emilio Morenatti)
Fotó: Emilio Morenatti

EMBER A TÜKÖRBEN
Sokan vélik úgy, hogy a legszörnyűbb dolog, ami még megtörténhet ebben az évben, az Donald Trump republikánus jelölt elnökké avanzsálása lenne az Egyesült Államok választási finisszázsaként. Mi a legrosszabb dolog Donald Trumppal kapcsolatban? A sok hazugság, amely azóta derült ki, hogy bejelentette, indul az elnöki székért folyó harcban? A büszkén hangoztatott rasszista sztereotípiák? A gátlástalanul áradó nőgyűlölete? A nők állítólagos tapizása? Vagy az, ahogyan fittyet hány a demokratikus alapelvekre?

Ezek a visszásságok önmagukban is elég rosszul hangzanak.

De mégsem ez a legrosszabb Donald Trump személyében. A legrosszabb, hogy ő maga az ember a tükörben. A világot másképp elképzelőknek, máshogyan jónak tartóknak szinte jólesik rettegni a túlkapásaitól, és úgy tekinteni Trumpra, mint egy monstrumra, amely szöges ellentéte a modern, civilizált társadalom értékrendjének.

De Trump mégsem ez.

Ő maga a végeredménye mindannak, amire az emberek többsége vágyik, amit az emberek többsége manapság csodál. Trump nem azért visszataszító annyira, mert sérti a civilizációnk legalapvetőbb értékeit, hanem azért, mert megtestesíti azokat.


JOGTALAN PÉNZEK ÁRNYÉKÁBAN
Miért nem szeretik az emberek Hillary Clintont? A demokrata jelölt választási kampányát végigkísérte a megbízhatatlanság érzése, ám a vele szemben érzett ellenszenv gyökerei mélyebbek.

Bár Clinton megítélése korántsem olyan kedvezőtlen, mint Trumpé, a sokszor pocskondiázásig fajult kampányban kapott ő is hideget-meleget mindkét oldalról. A közvélemény-kutatók sokszor idézték azt az általánosan elterjedt álláspontot, miszerint még a demokrata választók sem tartják Clintont megbízhatónak, Trump pedig gyakran illette a Crooked Hillary (Csaló Hillary) névvel. Kétes hírű kapcsolata a Wall Street üzleti világával, a kiszivárgott e-mailek, a neki tulajdonított biztonsági hibák, amelyek a bengázi nagykövetség elleni merénylethez vezettek – a múlt kísért, a kampány során őt ért személyes támadásoknak biztos alapjai voltak. Az ellenszenv azonban régebbi is és mélyebben is gyökerezik. Bill Clinton nevéhez több pénzügyi botrány is köthető kormányzói és elnöki működésének idejéből egyaránt. A Whitewater-ügy egy rafináltan kigondolt ingatlanügyletből nőtt ki: Clintonék üzlettársa csődbe vitte a tulajdonában lévő takarékpénztárat, és ezzel hatvanmillió dollár kárt okozott az amerikai adófizetőknek. Felmerült a gyanú, hogy Clinton arkansasi kormányzóként jogtalan előnyökhöz juttatta a bajba került pénzintézményt – a feltételezést az is táplálta, hogy Hillary Clinton volt a takarékpénztár jogi képviselője. Travelgate-ügyben Clintont azzal vádolták, hogy elnökké válása után egy régi, még kormányzósága idején neki dolgozó utazási céget bízott meg a fehér házi utazások szervezésével, és emiatt elbocsátotta az elnöki iroda illetékes dolgozóit.

Ennek ellenére – Hillary egyik önéletrajzírója szerint – a demokraták 2016-os jelöltjét még mindig szimpatikusabbnak tartják az amerikai választók, mint a legtöbb egyesült államokbeli férfi politikust. Csak míg az ő esetükben az emberek nem hasonlítják őket a saját apjukhoz, addig egy női politikusról mindenkinek a saját anyja vagy iskolai tanárnője jut eszébe, sokszor kellemetlen emlékeket idézve meg ezzel.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek