Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hát ennek is eljött az ideje: mozifilm készült a Viszkisről, az 1990-es évek hírhedt bankrablójának kalandos életéről. A sztori persze nemcsak róla szól, hanem az adott kor legfőbb jellemzői – köztük az általános csalódottság, a morális értékek eltűnése, a pénzközpontú gondolkodás – is tetten érhetők a főhős karakterében.
Kép:
Maga a rendező, Antal Nimród sem vágott volna bele, ha nem látja a rossz útra tért hokis életét egyszerű kriminél többnek. Felvillannak Ambrus Attila múltjának valósághű állomásai, például a szeretethiányos gyerekkor, a becsapottság, a súlyos magány, majd kiteljesedik előttünk bűnözői „pályafutása” is, soksok fikciós szállal fűszerezve. A „gengszterfilmben” egymást érik az akció- és bankrablási jelenetek, továbbá rengeteg kaszkadőrmutatvány látható benne.
– Attilával 2015 elején a budapesti Múzeumkertben találkoztam, ahol saját kerámiáit árulta, én pedig vásároltam tőle egyet – idézi fel kapcsolatuk kezdetét az Amerikában élő Antal Nimród filmrendező. – Ott kezdtünk el beszélgetni, és ettől kezdve egyre többet találkoztunk. Beutaztuk együtt Erdélyt, ami után lassan összeállt a film története. Egy olyan filmé, amely nem akar sztárt csinálni a börtönből szabadult bankrablóból, hanem inkább életrajzi elemekkel meséli el egy nem mindennapi férfi történetét.
Antal Nimród magyar sztorit forgatott magyar stábbal. Hamarosan befejeződnek A Viszkis utómunkálatai, a magyar akció- kalandfilm várhatóan ősszel kerül a mozikba.
– Számomra most az a legfontosabb, hogy a magyar közönségnek érdekes és szerethető filmet készítsek. Az eddigi visszajelzések szerint sokan várják a bemutatót, és ezt a bizalmat, érdeklődést mindenképpen szeretnénk megszolgálni az alkotótársaimmal együtt. A film külföldi útja a jövő kérdése. Témája, megvalósítása alapján univerzális, azaz látok abban lehetőséget, hogy határainkon túl is érdeklődéssel fogadják majd.
A Viszkis döntően a Magyar Filmalap 1,1 milliárdos támogatásával valósulhat meg. Hetven napon át forgattak. A százhúsz fős stáb megfeszített tempóban dolgozott, a kaszkadőrök sem sokat pihentek.
A felvételekhez 620 korabeli autót használtak, ezek közül tizenkettőt ripityára törtek, ahogyan azt a cselekmény megkívánta.
Az egyik legkritikusabb jelenet a rendőrség elől menekülő bankrabló üldözése és elkapása volt, a lövöldözéssel, karambollal végződő hajszát a Keleti pályaudvar mellett rögzítették. Több helyszínen drónokat is bevetettek. A munka során készenlétben állt húsz-harminc dublőr, hogy a veszélyes jelenetekben átvegyék a címszereplő, a rendőrök, a kommandósok, illetve az autós üldözésekbe keveredő vétlen sofőrök helyét. Ebben a filmben minden valósághű, a látványvilágot nem számítógépes effektusokkal érik el.
– Reménykedtem benne, hogy egyszer mozivászonra kerül az élettörténetem – árulja el Ambrus Attila, aki börtönbüntetése letöltése után kerámiakészítéssel kezdett el foglalkozni és főleg kirakodóvásárokon értékesíti alkotásait. – Kettős érzés kavarog bennem: egyrészt örülök a lehetőségnek, másrészt nem vagyok benne biztos, hogy rólam kellene példát venniük a fiataloknak. De itt a szórakoztatáson van a hangsúly. Ha sokan megnézik a filmet, akkor már boldogan fogok meghalni.
A múltam alapjaiban változtatta meg az életem, ma már mindent más mércével mérek.
Részt vett a forgatáson, többször is. Lenyűgözte az az összhang és családias légkör, amelyet ott tapasztalt.
– Egyébként egy nyúlfarknyi szerepben én is feltűnök, de ennél többet nem árulhatok el, legyen meglepetés. A forgatókönyvbe nem szóltam bele, csak néhány név megváltoztatását kértem.
A sztori nyolcvan százaléka rólam szól, a többi hollywoodi körítés. Telitalálatnak tartom a főszereplő személyét.
A Viszkis alkotói egyik oldal mellé sem állnak, nem céljuk a hősteremtés, mint ahogyan azt máris feltételezik egyesek.
Bár a sorozatrabló a maga idejében hihetetlenül nagy népszerűségnek örvendett, sokan nem a bűnözőt látták benne, hanem az élelmes népi hőst, aki túljár a hatalom eszén. Holott mégis inkább egy botcsinálta, önös érdekeit néző bűnöző volt, aki minden pénzt elvert, mert tudta, hogy előbb-utóbb el kell buknia. Nyilván így látja ezt a címszereplő, Szalay Bence is, aki arra a kérdésre, hogy milyen érzés bankot rabolni, csak ennyit válaszolt: „Fantasztikus.” Bizonyára tényleg az, persze csak játékból.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu