Kertésznaptár: Második nekifutás

KERTÉSZNAPTÁR (július 21–27.)

Ország-világValló László2017. 07. 21. péntek2017. 07. 21.
Kertésznaptár: Második nekifutás

- Kedvező feltételeket teremt a sok eső a másodvetéseknek, de mivel nem tudhatjuk, mikor érkezik újabb égi áldás, öntözés nélkül komoly kockázattal kell számolnunk.
A keléshez, illetve a palánták fejlődéséhez ugyanis elengedhetetlen a víz, márpedig mindez a nyár legmelegebb és aszályra hajlamos időszakában zajlik.
A másodtermesztésben minden nedvességmegőrző praktika felértékelődik, így fontos például, hogy ne bolygassuk fölöslegesen a felszínt (ne ássunk mélyen), hogy a talaj ne száradjon ki hamar. A földfelszín kiszáradását fátyolfólia terítésével is lassíthatjuk, ám amikor a csírák megjelennek, a fóliát feltétlenül vegyük le. Különösen a kelés idején fontos az öntözés, száraz időben ilyenkor kétnaponta locsoljunk. Másodvetésre alkalmas például a bokorbab. Magját 5 centi mélyre és 6-8 centi tőtávolságra vessük, 30-35 centis sortávolságot hagyva. A sárga hüvelyű fajták mellett egyre népszerűbbek a zöld hüvelyűek is.
Bő vízellátás mellett a zöldbab kevésbé szálkásodik. Eredményes lehet a cékla is, magját 3-4 centi mélyre vessük. Tőtávolságnak 15-20 centit válasszunk, az ajánlott sortávolság 30 centi. A palántákat 5 centis korukban ritkítsuk meg először, majd ha 10-15 centire nőttek, akkor állítsuk be a végleges tőszámot. Retekből, augusztus eleji vetéssel, a nagytestű őszi és téli fajták jöhetnek szóba. Spenótból célszerű 2-3 hetes időszakokban többször és kevesebbet vetni egészen augusztus közepéig, 30 centis sortávolságra.

- Gyűjtsük a már elvirágzott egynyári virágaink magjait, mielőtt azok kiperegnének. A termést szárral együtt vágjuk le, majd szellős, száraz helyen elterítve tároljuk a magok teljes beéréséig. Az érett magot fajonként zacskózzuk, a zacskóra írjuk rá a virág nevét

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek