Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Muzsika terítéken: Balázs Fecó Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző és énekessel beszélgetünk a Képkockában ezen a héten.
Kép: Balázs Fecó zenész 2020.02.20 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
– Milyen a viszonya a születési helyével, településével?
– Örülök, hogy a világ egyik legszebb városába születtem. Egészen pontosan Budán, lakóhely szempontjából pedig Pesten, a Ferencvárosban. Vagyis mindkét oldalon otthon vagyok.
– Kisgyermekként mi foglalkoztatta?
– Már akkor is a zene. Édesanyám korán, négyéves koromban meghalt. A IX. kerületben egy gangos bérházban laktam a nagymamámnál. Hétvégenként ebédidőben sok vándormuzsikus megfordult ott, ki tangóharmonikával, ki hegedűvel.
Ez annyira megtetszett, hogy karácsonyra tangóharmonikát kértem az édesapámtól, és azon tanultam meg játszani néhány dalt csak úgy, hallás után a rádióból. Amikor az egyik vasárnapon nem jöttek a muzsikusok, vettem a bátorságot és játszottam a háznak. A lakók pedig dobálták az aprópénzt, vagyis sikerem volt. A házban lakott egy zongoratanárnő, aki elkezdett tanítani, mert már akkor is a zene volt az életem.
– Kedvenc könyve?
– Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig. Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk. És a Tarzan-könyvek, minden formában, amihez akkoriban leginkább Jugoszláviában lehetett hozzájutni. Manapság legtöbbször történelmi témájú könyveket és dokumentációkat olvasok.
– Milyen zenét szeret?
– Elsősorban azt, ami az életemet is meghatározta. Klasszikus zenésznek készültem, a Bakáts téri zenei általánosban tanultam, majd a Konzervatóriumban. Akkoriban a Beatles zenéje szőtt át mindent, és ez el is térített engem a komolyzenétől a még komolyabb könnyűzenébe; valamint az Emerson, Lake & Palmerből az Emerson, és a Deep Purple.
– Példaképei voltak?
– Keith Emerson mindenképpen. De lényegében bárki, aki képes valamiben egyedit és értékállót alkotni. Függetlenül kortól és stílustól.
– Kivel beszélgetne egy pohár bor mellett?
– Ha vissza lehetne tekerni az idő kerekét, akkor Radics Bélával és Latzin Norberttel.
– Mindenkiben megbízik?
– Dehogyis! Az ember, ahogy idősödik, egyre óvatosabb.
– Került már igazán kellemetlen helyzetbe? Itt az ideje, hogy el is mesélje!
– Belefutottam néhány váratlan dologba, szélhámos koncertszervezőkbe például, akik nem annyit akartak fizetni, amennyiért leszerződtem, de egyik sem bizonyult megoldhatatlannak. Igaz, van köztük olyan, aki a mai napig tartozik, és nem hiszem, hogy valaha is szándékában állna fizetni. De ez a nagyon ritka kategória.
– Milyen szakmát tanulna szívesen?
– Minden olyat, ami a kézművességgel kapcsolatos. Szobrászat, fafaragás. Gyerekkoromban ki is próbáltam. Az egyik gyurmafigurámat ki is állították a Tűzoltó utcai óvodában. Ma már biztosan sokat érne.
– Gyűjt valamit?
– Szeretem a szépet. Legyen az festmény vagy apró figura.
– Szokott felesleges dolgokat vásárolni? Mondjon egy példát!
– Abszolút. Számtalanszor előfordul velem, hogy célirányosan bemegyek vásárolni, és amikor megyek a kasszához, azt veszem észre, hogy olyan dolgokkal is tele a kosár, amikért nem is jöttem. De ha már betettem, nem viszem vissza, hanem megveszem.
– Mi jut eszébe a Balatonról?
– Sokat jártam oda horgászni. Volt két házam Balatonudvariban, ahová hetente háromszor is lementem. Nyugalmat adott, de magányos lettem benne...
– Mi a kedvenc sportja?
– Ha valaki rám néz, biztosan nem mondaná meg, de gyerekkoromban remekül fociztam. Még nézők előtt is pályára léptem, amikor a Ferencváros a hatvanas évek első felében menetelt a Vásárvárosok kupájában, és az egyik itthoni meccs előtt a Fradi-kölyökcsapat tagjaként kifutottam a gyepre.
A mérkőzés ötödik percében ráestem a kezemre, és eltörtem a csuklómat. Másnap zongoravizsgám lett volna. Ekkor döntenem kellett a zongora és a labdarúgás között. Így nem lettem focista.
– Az okostelefonja mely funkcióit használja?
– A telefonáláson kívül leginkább az e-mailt, mert a szakmámhoz tartozik. Ha keresnek, látom, és azonnal válaszolok. Valamint, ha úton vagyok, meccsközvetítéseket nézek.
– Mennyi idő alatt rakja ki a Rubik-kockát?
– Ha most, azonnal kellene belevágni, még az is lehet, hogy napok múlva is itt ülnénk, és fogalmam se lenne arról, hogy eljutottam-e vele bármeddig is.
– Tapasztalata szerint mit tudnak külföldön a magyarokról?
– Azt, hogy tehetséges nép vagyunk, amiben a jó és a rossz is benne foglaltatik.
Balázs Fecó Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző és énekes. Hitvallása szerint a rockzenén keresztül találta meg önmagát, „ahogy az én krónikásom és barátom, Horváth Attila írta: Csak az évek múltak el, a többi nem...” A Neoton együttes tagja volt 1967-től, majd 1972-ben Som Lajossal, Radics Bélával és Brunner Győzővel megalapította az első magyar hard-rock zenekart, a Taurus XT-t. Két év külföldi munka után Koncz Zsuzsa kísérőzenekarában játszott már Korál néven, majd 1978-ban megalapította az önálló Korál együttest. Szólókarrierje 1986 óta töretlen. Emellett filmzenéket komponál, Sitkén egy romos kápolna felújításának élére állt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu