Sólyom tévedett? Alkotmánybíróság előtt az SPS-törvény

Az Európai Bizottság lényegében elutasítja Sólyom László köztársasági elnök legfőbb kifogásait. Sólyom ugyanis azzal küldte az egységes gazdatámogatási rendszer (SPS) bevezetését célzó magyar törvénytervezetet az Alkotmánybíróság elé, hogy visszamenőlegesen nem lehet történelmi bázisjogot kialakítani.

Pályázat, jogszabályokO. Horváth György2009. 02. 17. kedd2009. 02. 17.
Sólyom tévedett? Alkotmánybíróság előtt az SPS-törvény

Ma kezdte tárgyalni tervei szerint az Alkotmánybíróság az úgynevezett SPS-törvényt. Ez a magyar agrárgazdaság jövőbeni támogathatóságát, versenyképességét, egyes ágazatok jövőjét meghatározó jogszabály. Ha a taláros testület hatályon kívül helyezi 130-140 milliárd forintnyi támogatástól eshet el és mehet tönkre a tej, a juh, a dohány és még néhány ágazat. Ez a mezőgazdaság egészére kihat és veszélyezteti a hazai élelmiszerellátást is – olvasható a Magyar Agrárkamara korábbi közleményében. E testület – másik 15 hazai érdekképviselettel együtt – levélben kérte az Alkotmánybíróságot, utasítsa el a köztársasági elnök kifogásait és hagyja jóvá a törvény szövegét, hogy az minél rövidebb idő alatt életbe léphessen.

Tabajdi Csaba, az Európai Parlament szocialista képviselője korábban levélben fordult az Európai Bizottságához, hogy foglaljanak állást a magyar SPS-törvény örül kialakult vitában. Tavaly októberben azt elfogadta a parlament, de Sólyom László nem írta alá, hanem alkotmányossági normakontrollt kért. Szerinte sérti az alkotmányt, hogy a törvényben 2006. évet jelölik meg támogatási jogosultsághoz szükséges bázis évként. Sólyom szerint ez visszamenőleges hatályú törvénykezés, melyet tilt a magyar alkotmány, s csak ez és nem az uniós jogszabályok vonatkoznak a kérdéskörre.

Mindkét felvetéssel ellentétesen nyilatkozott Brüsszel – állítja Tabajdi. Szerinte a köztársasági elnök által javasolt jövőbeli bázis megállapítása ellentétes a közösségi joggal, illetve spekulatív jellege miatt súlyos gazdasági-társadalmi károkhoz vezethet és veszélyezteti a jogbiztonságot, valamint versenytorzító hatással jár. Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos válaszában cáfolta azt az érvelést, miszerint a múltbeli bázisév kijelöléssel gond lenne. Az Európai Bizottság válaszának vonatkozó része szerint az objektív kritériumok nem vonatkozhatnak az egységes támogatási rendszer bevezetését követő időpontra. Ezért a múltbéli bázisidőszakra vonatkozó objektív kritériumok teljes mértékben összhangban vannak a közvetlen kifizetésekről szóló közösségi jogszabályokkal.

Ennek alapján helyesnek bizonyulhat az SPS-törvény vonatkozó része, s az EU-szabályozással ellentétes a köztársasági elnök felvetése, jogértelmezése. A Bizottság kimondta azt is, hogy a történelmi bázis részleges bevezetésének (a regionális hibrid modell keretében) jogalapja a közösségi jogból ered, amely az új tagállamokra éppúgy vonatkozik, mint a régiekre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek