Hol veszünk gyógyszert?

Annak ellenére, hogy a sok vitát kiváltó gyógysze-forgalmazás liberalizációjáról szóló törvényt 2006-ban elfogadták, nem nőtt jelentős mértékben a drogériákban, benzinkutaknál és hipermarketekben gyógyszert vásárlók száma.

Vény nélkülSzabad Föld Online2009. 01. 27. kedd2009. 01. 27.
Hol veszünk gyógyszert?

A WEBBeteg és a Szinapszis Kft. által végzett kutatás eredménye azt mutatja, hogy a felnőtt magyar lakosság mindössze 12 százaléka szokott patikán kívül más helyeken is gyógyszert venni.

A felmérés szerint a patikahűség a kor előrehaladtával egyre nő: 35 év alatt 83 százalék, míg 55 év felett már több mint 90 százalék. A nyugdíjasok körében a legmagasabb a gyógyszertárba járók aránya, de ehhez nagy valószínűséggel hozzájárul, hogy ők gyakrabban váltanak ki receptköteles gyógyszereket.

A felmérésből az is kiderült, hogy minden második vásárló ugyanabba a gyógyszertárba tér vissza, további 20 százalék pedig az esetek döntő többségében ugyanott vásárol.

A gyógyszertár elhelyezkedése döntő fontosságú. Leginkább a lakóhelyhez, munkahelyhez vagy a rendelőhöz közeli (79%) patikákat választják a megkérdezettek, ám befolyásoló tényező a kiszolgálás színvonala (20%) és a széles termékválaszték (11%) is.
A nyitvatartási idő leginkább csak a fiatalok körében fontos szempont.

Patikán kívüli és illegális gyógyszervásárlás
A felmérés szerint Budapesten a legmagasabb a patikán kívüli forgalmazóhelyen vásárlók aránya (18%), e vásárlások mintegy háromnegyede a drogériákra koncentrálódik, minden ötödik vásárlás hipermarketekben, míg körülbelül 10 százalék benzinkútnál történik.

Elvétve van példa arra is, hogy a gyógyszert más helyről szerzik be – legyen szó akár vényköteles vagy vény nélküli termékről. Összesen mintegy 5 százalék azoknak az aránya, akik vásároltak már gyógyszert az interneten (1%), a patikában vényköteles gyógyszert recept nélkül (1,5%), ismerőstől (1,5%) vagy piacon (1%).

Az ilyen alternatív csatornákon át történő beszerzés főként a fiatalokra jellemző, a vásárolt termékek pedig jellemzően fájdalomcsillapítók és vitaminok. A fiatalokná egyébként is gyakori, hogy a gyógyszerválasztást az ismerősök tapasztalatai befolyásolják, míg az orvos ajánlása leginkább az idősebb korosztályra van hatással.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek