Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Komoly irodalma van a réges-régi anyatej kontra tápszer témának. Gyakran éri az a vád a magyar egészségügyi rendszert, hogy nem tudja eldönteni, melyik oldalon áll. A szegedi női klinikán egyértelműen anyatejpártiak – állítja szilárdan dr. Orvos Hajnalka, az újszülött-osztály vezetője.
Kép: Kecskemét, 2009. május 05. Újszülött tápszeres etetése. Fotó: Ujvári Sándor
– Úgy hallottam, sok anyuka kiborul a kórházban, mert úgy érzi, nem kap kellő segítséget a szoptatáshoz.
– Szerintem nálunk nem ez a jellemző, legalábbis a betegelégedettségi felméréseink nem ezt mutatják. Három napig vannak nálunk az anyukák – persze ennek is örülni kell, mert van olyan kórház, ahol csak negyvennyolc óráig maradhatnak. Erre a három napra kilenc hónap felkészülési idő van. A területi védőnőn nagyon sok múlik, a tanácsadáson a kismama minden kérdését felteheti. Az osztályon is dolgozik két védőnő, akik a fürdetéstől az etetésig mindenre megtanítják az anyukákat. Az igazi gondok viszont nálunk kezdődnek: ha nincs elég tej vagy a kicsi besárgul, mindenért minket hibáztatnak.
– A kórházakat gyakran éri az a vád, hogy a biztonság kedvéért erőltetik a tápszerezést.
– A negyedik-ötödik napon a babának már 150 millilitert kellene szopnia huszonnégy óra alatt. Ha azt szeretné az anyuka, hogy ne kapjon pótlást, azt neki is akarni kell, akár óránként is mellre kellene tennie a kicsit. Bár a lehetőség megvan, de azért éjszakára nagyon sok anyuka beadja a babáját, hogy ő inkább pihenne. És ha nem vesszük be, azért hibáztatnak, mert rájuk erőltetjük. Volt olyan, hogy minden anyuka beadta éjjelre a csecsemőjét. Az is gyakran előfordul, hogy az anyuka kéri, hogy ne kapjon pótlást a gyerek, azután éjjel sír a kicsi, és akkor a kismama szól a nővérnek, hogy mégis adjanak neki valamit.
– Védőnő mondta nekem, hogy ő már annak is örül, ha a baba egyszerre öt grammot szopik – ehhez képest irreálisnak tűnik a napi 150 milliliter.
– Mi is nagyon örülünk annak, ha a baba szopik öt grammot, de háromnapos életkorban ettől még pótlásra szorul. Tény, hogy sokszor később kezdődik a tejbelövellés, de ha csak a hatodik napon jön meg a tej, hát addig is etetni kell a gyereket valamivel. A szakmai ajánlások szerint újszülötteknél erre a célra alkalmasabb a hipoallergén tápszer, mint az idegen anya teje, ráadásul itt, a kórházon belül szűrni sem tudnánk az anyukákat.
– A korai tápszerezés egyik indoka egy bizonyos kötelező anyagcsere-vizsgálat. Nem lehetne később elvégezni, amikor már megindult az anyukák teje?
– A mintát hetvenkét órás korig kell levenni, és a megelőző huszonnégy órában a gyereknek legalább hatvan millilitert kell ennie. Ha ez nincs meg, akkor megbeszéljük az anyukával, és pótlást szoktunk adni, mert az anyagcsere-vizsgálat csak így nyújt pontos eredményt. Nagy érték, hogy ezt a társadalombiztosítás egyáltalán finanszírozza; és minél hamarabb kerül rá sor, annál jobb, mert többfajta, életre szóló károsodást lehet így megelőzni.
– A babák hány százaléka kap tápszeres pótlást önöknél?
– Nem tudom megmondani, statisztikát nem vezetünk róla. A Dél-Alföld összes problémás esete a mi klinikánkon szül, a számok ezért csalókák is lennének – például a császármetszésen átesett anyukáknak később indul meg a teje. És aki – mondjuk – egyszer kapott húsz milli pótlást, és azután becsülettel szopik, az vajon hova számít?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu