Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha minden igaz, egy minireaktor annyi energiát termel, amennyi akár nyolc családi ház szükségletét is ellátja. A Holdon vagy a Marson pedig lehetővé teheti az „emberiség előőrseinek” túlélését. Az egész bepakolható egy szemetes kukába, utána pedig a lakás leköthető a gáz- és az áramvezetékről.
Költségek? Ami az energiát illeti, sokáig semmi. Hogy a „kuka” mennyibe kerül, az már más kérdés. A hírt a Science Daily című lap írta meg: a NASA (az amerikai űrkutatási hivatal) különböző laboratóriumokban és több helyszínen bizonyította, hogy a kuka-erőmű létrehozásához szükséges technológiák már rendelkezésre állnak. A NASA-nak az Alabama állambeli Hunstville-ban lévő Marshall Space Flight Centerben (űrrepülési központ) végrehajtott szimulációs kísérleti bizonyították, hogy az kuka-erőmű bőséges, megbízható, költséghatékony energiaforrás. Ami a legérdekesebb: a Marshall Centerben ezeket a kísérleteket hasadóanyag nélkül végzik, azaz csak utánozzák a valós feltételeket.
Az energiaforrás egyik kulcseleme egy Stirling-gép vagy -motor: Robert Stirling 19. századi gyáros, iparos és feltaláló olyan masinát alkotott, amely a hőt képes közvetlenül elektromos energiává átalakítani. Az új Stirling-motort a NASA clevelandi kutató központja fejlesztette ki. A Science Daily megjegyezte: a NASA a fejlesztésben együttműködik az amerikai Energiaügyi Minisztériummal, amely az atomenergia felhasználását is felügyeli.
A miniatürizálás a 21. században forradalmi változásokat élt át, akinek mobiltelefonja van, az tudja. Ha pedig egy atombombát bele lehet zsúfolni egy aktatáskába, akkor miért ne lehetne atomerőművet belepakolni egy kukába?
Mint az emberiség történetében sokszor, most is a katonai és az űrkutatások a húzóágazatok. Amerika vállalta, hogy 2020-ra visszamegy a Holdra – talán meg is telepszik azon. Ott fogja kipróbálni azokat a technológiákat, amelyek a „közeli jövőben” – úgy 2030 táján – alkalmasak a Marson való letelepedésre.
Ha egy atombomba lényegében belezsúfolható egy aktatáskába, akkor miért ne lehetne atomerőművet belepakolni egy kukába? A „kuka” csak az egyik tényező: kiteszik a ház elé és ontja az energiát. A Science Daily szerint ez 40 kilowatt bőségesen elég ahhoz, hogy energiával lásson el egy Hold- vagy Mars-béli kutatóbázist. A fantázia persze működésbe lépett. Ha a Holdon és a Marson elég lesz egy kuka, akkor itt a Földön is az lehet. Összeáll nyolc család, kiteszi a kukát – és a 40 kilowatt ingyen jön. A villanyórát pedig le lehet szerelni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu