Európa energiája a Szaharából jön?

Tizenkét európai nagyvállalat bejelentette, hogy kihasználják a pocsékba menő szaharai napenergiát, s 2050-re a vén kontinens energiaszükségletének 15 százalékát szolgáltatják a sivatagból.

Zöld FöldA. Fodor György2009. 11. 04. szerda2009. 11. 04.
Európa energiája a Szaharából jön?

Jó pár éve nagyszabású tervek láttak napvilágot arról, hogy a Föld napsütötte övezeteiben felépítendő erőművek termelik az energiát, s azt lézerrel vagy kábeleken át valamiképpen Európába vezetik. Most azonban fordulat készülődik.

A négyszáz milliárd dolláros (80 ezer milliárd forint) tervben részt vesz a Deutsche Bank, a Siemens és a hatalmas energiaszolgáltató, az E.On. A nagyszabású vállalkozás központja Münchenben lesz, a neve pedig a nem túl fantáziadús Desertec Industrial Initiative, azaz sivatagi ipari technológiai „kezdeményezés”. Itt az ideje, hogy az álomból végre valóság legyen – mondta Paul Van Son, a társaság vezérigazgatója. A terv megvalósításához szükséges, hogy Észak-Afrikát és a Közel-Keletet hatalmas és egységes energiahálózat fogja össze. Az első szakaszban olyan tükörhálózatot kell megépíteni Észak-Afrikában, amely a Szaharában a napsugarakat óriási víztartályokra összpontosítja. A felfűtött víz energiája elektromos energiát gerjeszt, melyet az év minden napján és minden órájában fejlett és kevés energiaveszteséget okozó szuperkábel-hálózaton továbbítanának Európába.

A terv készítői tudatában vannak, hogy a megvalósítás az európai és az afrikai államok együttműködésétől függ. A készség mindenesetre valamennyi részéről fellelhető. Afrika tudja, hogy az energia a fekete kontinens létfeltétele. Európa – különösen Angela Merkel német kancellár – pedig eltökélt híve a megújuló energiaforrások felkutatásának, az oroszoktól függő energiaellátás csökkentésének.

Ha minden a tervek szerint alakul, a szaharai napsütés már 2015-tól termeli az energiát a helybelieknek és Európának. Ha ez sikerül, akkor a kilátások beláthatatlanok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek