Zöldtetők az élhető városért

A városi zöldfelületek aránya évről-évre csökken. A beruházók számára nem érték a közparkok, közterek létesítése, azonban van egy köztes megoldás: a zöldtető.

Zöld FöldKovács Réka2009. 11. 30. hétfő2009. 11. 30.
Zöldtetők az élhető városért

Mi az a zöldtető?
Zöldtetőnek nevezik a növényzettel borított födémeket, ahol a kertészeti és szigetelési rétegek szervesen egymásba kapcsolódnak. Ezeknek a tetőknek két típusa létezik: az intenzív és az extenzív, melyek eltérő klímamódosító hatással rendelkeznek.

Az extenzív zöldtetők esetében az ültetőközeg mindössze 5-10 cm, melybe szárazságtűrő, főként pozsgás növényeket telepítenek. Ezek látványértéke jóval alulmarad az intenzív tetőkéhez képest, hiszen a vegetáció kialakításánál elsődlegesen a helyi ökológiai viszonyok játszanak szerepet és emberi tartózkodásra nem alkalmasak. Az extenzív zöldtető – nevéből fakadóan – olyan növényállományt takar, mely ellenálló és minimális ápolási igénnyel rendelkezik. Állandó öntözésre nincs szükség – a szélsőséges időjárási viszonyokat kivéve –, a vegetáció szinte teljesen önfenntartó.

Ezzel szemben az intenzív zöldtetők növényállománya már jóval változatosabb, miután a kert kialakítását a használati igény határozza meg. Az intenzív zöldtetők esetében a minimális ültetőközeg 30 cm, de akár 1-1,5 méter is lehet. Ezeken a tetőkön már háromszintes növényállomány (gyep-cserje-fa) telepítésére is lehetőség nyílik, így azok teljes értékű kertként is funkcionálhatnak. Ez esetben figyelni kell, hogy a talaj gyorsan átmelegszik és kiszárad, így a növények rendszeres öntözése elengedhetetlen. A növények kiválasztásakor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy szélsőséges időjárási viszonyoknak lesznek kitéve mind a hőmérsékletváltozás és a napsugárzás, mind a porszennyezés és a szélterhelés terén. Ezek figyelembevételével az intenzív zöldtetők sokoldalúan használhatóak és igen értékes felületet alkotnak a városi zöldfelületek között.

Miért jó a zöldtető?
A zöldtetők alternatívaként jelennek meg a városokban, még akkor is, ha ökológiai hatásuk messze elmarad a földszintben lévő zöldfelületekhez képest. Irodaházak, bevásárlóközpontok, magánházak tetején létesített intenzív zöldtetők az ott dolgozók-élők számára pihenőkertet adnak, s emellett rengeteg más élőlény számára is kialakulhat új élettér. Az extenzív zöldtetők esetében ma már egyre inkább törekednek az esztétikus megjelenésre így azok az irodák ablakából nézve is kellemes látványt nyújthatnak. Mégis, e tetőknek elsősorban klímamódosító hatásuk jelentős: az épületeket nyáron nem engedik túlzottan felmelegedni, télen pedig a jobb hőszigetelés miatt kevésbé hagyják lehűlni. Az sem elhanyagolható, hogy a hagyományos lapostetőkkel szemben a zöldtetők a csapadékszigetelésnek is többletvédelmet adnak, illetve ferde tetők esetében a tetőre érkező csapadékot részben felfogják, így a csatornarendszer terheltsége is csökken.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek