Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Olajban és gázban nem túl gazdag a Kárpát-medence, van viszont a föld mélyén olyan energiaforrás, amiben bővelkedünk. Bár sok geotermikus mezőt hasznosíthatnánk, ám a törvényi szabályozás hiánya egyelőre gátat szab a beruházások megvalósításának.
Bár lassan kifelé megyünk a télből, energiára nemcsak a fűtéshez van szükségünk. A tavaly januári gázfrász idején szembesülhettünk azzal, hogy szükség van alternatívákra, s nemcsak abban, honnan és milyen úton jussanak el hozzánk a hagyományos energiahordozók. Az olaj- és gázárak a jövőben sem mutatnak tartós zuhanást – nem is beszélve környezetszennyező felhasználásukról. Ha nem is jelent azonnali és teljes megoldást, de a geotermikus energia olyan kincs, mely számos előnnyel járhat.
Horuczi György, aki egy, a geotermikus energia hasznosításával foglalkozó cég képviselője, úgy tartja: az energiafüggőségben főként a közép-európai országok érintettek. Hazánk 82 százalékban szorul importra, ugyanakkor reményt jelenthet a Pannon-medence területének adottsága. Miután az úgynevezett takaróréteg vékony, a föld hője elérhető távolságban leledzik. Jelenleg Magyarországon mintegy harminc településen ismerünk felderített geotermikus mező. A hasznosítás kapcsán azonban elmondható: egyelőre – szó szerint – kiaknázatlan lehetőséget rejt a föld mélye.
A felhasználás egyik módja a földhőszivattyú, ami 300-400 méter mélységből közvetlen hőszolgáltatást jelenthet, míg a geotermikus hőerőműben nagyobb mennyiségű energia termelése is lehetséges. Ez utóbbiak a megvalósításához – a korábbi szénhidrogén-kutatások eredményei és 7000 kút adatbázisa alapján kiválasztott – kutatási területeken célzott geofizikai méréssorozattal azonosítják a repedéseket. A feltérképezett mélységben mélyfúrással általában 3000 méter körül érnek el a megfelelő hőmérsékletű, 130-150 Celsius fokos réteghez. Ezek az úgynevezett rezervoárok rejtik az energiaforrásokat, melyekből a hőerőmű által villamos és hőenergiát állíthatnak elő ipari, kommunális és mezőgazdasági hasznosításra. További pozitívum, hogy a felszínre hozatalkor megjelenő kísérőgáz szintén hasznosítható.
– A lokális energiatermelés csökkentheti függőségünket, a mélyebb rétegekben lévő víz hatalmas potenciál, szinte kimeríthetetlen forrás már csak azért is, mert a hasznosítás után a vizet visszasajtolással újra a földbe juttathatják. Magyarországon jelenleg hiányzik a törvényi szabályozás a geotermikus energia felszínre hozatalához: 2500 méter mélységig ugyanis a vízjogi, ez alatt a bányatörvény rendelkezhet a hasznosításról, de 2011 januárjáig koncessziós moratórium van érvényben. Véleményem szerint nemzeti fejlesztési programra volna szükség, hogy a lehető leghatékonyabban tudjunk élni kiváló adottságainkkal – mondta Horuczi György.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu