Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 12 beltéri falfestéket tesztelt a közelmúltban. Mindegyikről kiderült, hogy megtalálható benne a rákkeltő anyagként ismert formaldehid.
A nyárra időzített lakásfestések előtt segítségünkre lehet az a vizsgálati eredmény, amit a Tudatos Vásárló magazin legfrissebb számában olvashatunk. A laboratóriumi kontroll alá vett 12 beltéri fehér falfesték mindegyikében egészségkárosító anyagot – formaldehidet – találtak.
Falfestésre leginkább diszperziós festéket használjuk, mert könnyű vele dolgozni és szinte minden falfelületre felvihető. A magazin is ilyeneket vizsgált a tesztjében. A diszperziós festékek többsége műgyantából, vízből és mesterséges színezőanyagból áll, emellett tartósítószereket, állagjavító és habzásgátló anyagokat tartalmaznak.
A vizsgálat során is bizonyossá vált: a festékekből az első hónapokban szabadul fel a legtöbb ártalmas vegyület. Ezért a tesztelők azt javasolják, hogy a festék megvásárlása előtt olvassuk el a dobozon feltüntetett összetevőket. Keressük természetes alapanyagokat. Kiemelten fontos a megfelelő minőségű falfesték megválasztása, Különösen fontos ez, ha a gyerekszobát festjük át. Ha figyelmetlenek vagyunk, a baba allergiának, asztmájának kialakulását segíthetjük elő.
A festékek csomagolásán kötelezően feltüntetett tájékoztató közül az egyik legfontosabb adat a VOC-tartalom (volatile organic compound), azaz a festékből a levegőbe felszabaduló szennyező szerves vegyületekről szóló tájékoztatás. A VOC-k fejfájást, légzőszervi megbetegedést, torok- és szemirritációt, szédülést, kimerültséget, aluszékonyságot okoznak, csökkentik a koncentrálóképességet; hosszú távon a máj, a vér és az idegrendszer károsodását idézhetik elő. A festékek VOC-határértéke az EU-ban 2010-től 30 gramm literenként-
A diszperziós festékekben a tartósítószerek miatt formaldehid keletkezik, amely szobahőmérsékleten színtelen gáz. Többféle egészségkárosító hatása ismert, ezért használatát Európa-szerte korlátozzák. A formaldehidet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutatási Hivatala 2004-ben az emberre is rákkeltő hatású anyaggá minősítette.
A laborteszt során a festékekből a szobák levegőjébe párolgó formaldehid mértékét mérték. A vizsgált festékek mindegyikéből párolgott a rákkeltő anyag,a legnagyobb mértékben a barkácsáruházi „névtelen” termékekből. A tesztelés során a legjobban a bio-festékek szerepeltek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu