Energetikai önellátás, helyi adottságokra szabva

A megújuló energiák hasznosításáról sokat hallunk, ám gyakorlati alkalmazásuk több kérdést is felvet. A meglévő nagyüzemi rendszerekbe illeszkedve, esetleg kisüzemi beszállítókkal a helyi gazdaságot is bekapcsolva, vagy önellátó rendszerben (annak minden előnyével és hátrányával) lehet-e a leghatékonyabb?

Zöld FöldSzőrös Zoltán2010. 08. 28. szombat2010. 08. 28.
Energetikai önellátás, helyi adottságokra szabva

Kohlheb Norbert egyetemi docens, a gödöllői Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetének munkatársa szerint az nem vitás, hogy a megújuló energiák előnnyel rendelkeznek a fosszilis forrásokkal szemben. Így sok esetben kisebb mértékben jutnak szennyező anyagok a környezetbe, s az ilyen jellegű energia előállítása – így a biomassza energetikai hasznosítása, a napenergia közvetlen felhasználása, illetve a szélenergia „munkára fogása” – jobban illeszkedik a természeti folyamatokhoz.

Ha egy-egy település úgy határoz, hogy belevág az ilyesfajta beruházásba, korántsem mindegy, milyen utat választ. A nagyüzemi energiatermelő rendszeren belül megmarad a kiszolgáltatottság, viszont kevesebb beruházásra van szükség. Kérdés, hogy ebben a felállásban a társadalom és a megújuló energiaforrások hogyan illeszthetőek össze.

A vegyes rendszerben – a kisüzemi beszállítókat bevonva – a helyi gazdaság is részt vállalhat az energiatermelésben, de a kevesebb átalakítás miatt olcsóbban megvalósítható változatban azonban továbbra is maradnak monopóliumok.

A kisüzemi önellátó rendszer a termelői és fogyasztói oldalon is figyelembe veszi a helyi érdekeltségeket, jobban illeszkedik a természeti és energiaigénybeli jellemzőkhöz. A helyi gazdaság és általa a társadalom is feléled, s a függetlenedés mellett további hozadék, hogy munkahelyek is teremtődnek.

A helyi igényekre szabott, hatékony alkalmazáshoz stratégiát kell felállítani – mondta Kohlheb Norbert. Környezeti társadalomkutatásra is szükségvan. Drága beruházás esetén hosszú távú befektetéssel és lépésről lépésre történő fejlesztéssel kell számolni.

A helyi érdekek szem előtt tartása mellett – az adottságok felmérését követően – hasznosítási alternatívákat kell állítani. Az értékelési szempontok alapján a változatok jellemzőinek figyelembevételével következhet az értékelés, majd a döntéshozatal a beruházásról.

A hasznosítási alternatívák kidolgozása, majd kivitelezése után a hiányzó energiaszükségletet megújulókkal tudják kielégíteni. Az energiahatékonyságot növelheti a hatékonyabb fűtési rendszerek alkalmazása és a megfelelő hőszigetelés is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek