Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Zöldül a föld, fényesedik az ég, a légi ösvényt zümmögő méhek járják. Zölden pelyhedzik az ág is, a fákról hull a hószirom, s a halni készülő virág apró magzatot rejteget. Egyszer szél fúj, más¬szor nap süt vagy eső esik, de lehet egyszerre mind. Szeszélyes, bolondos az idő.
Kép: Locsolás kert szárazság víz aszály meleg fű ápolás gyep szivárvány Fotó: Habik Csaba
Egyre csökken a talajok víztartalma, így már most érdemes öntözni a vetéseket. Még vethetünk sóskát, spenótot, céklát. A cékla nemcsak kiváló étrendi hatású zöldségféle, de gazdag színanyagtartalma miatt antoxidánsként fontos szerepet tölt be a szervezet romlási, öregedési folyamatainak fékezésében. Nem igényel különösebb tápanyagfeltöltést, sőt a sok nitrogén miatt a termés „fölfújódhat”, megüregesedhet, tárolhatósága pedig csökken. Viszont a kálium hatására mélyül a gumó színe és nő az eltarthatósága. Magját nyár közepéig vethetjük 20-25x10 centiméteres sor- és tőtávolságra, illetve 3 centi mélyre, majd a kelés után ki kell egyelnünk (10 centire) az állományt. Számos fajtája kapható, melyek henger, gömb vagy lapított gömb alakúak.
Öntözzük a most ültetett szőlőoltványokat, a fiatal gyümölcsfákat, a zöldségpalántákat.
Fejezzük be a metszést, mert a duzzadó (fakadó) rügyeket könnyen kiverhetjük, amivel több kárt teszünk, mint hasznot.
Időszerű a permetezés a kora tavaszi károsítók ellen a gyümölcsösben.
Akkor, ha a fűmagot trágyázott, szépen elmunkált talajba vetjük. (Laza homokon legalább 5-10 kiló érett trágyát munkáljunk be négyzetméterenként.) Előtte azonban gyomtalanítsuk a területet: a nagyobb gazokat meg a tarackot kivétel nélkül gyomláljuk ki, és szedjünk össze minden követ, hulladékot szennyezőanyagot. Ha ezzel végeztünk, hengerezzük át a területet, hogy tömörítsük a talajt. Ha nincs hengerünk, széles deszkát fektessünk az elmunkált felszínre, majd ráállva a súlyunkkal tömörítsük a földet. A deszkát folyamatosan tegyük tovább, vigyük végig az egész területen.
Következhet a fűmagvetés – de csakis szélcsendes időben. Négyzetméterenként 40-50 grammot szórjunk ki egyenletesen, ezt követően a függőlegesen tartott gereblyével finoman verjük be a magvakat a földbe. Ezután ismét tömörítsük a felszínt. Ha ezzel is végeztünk, alaposan öntözzük be a friss vetést. A kannára tegyünk apró nyílású öntözőrózsát; ha pedig tömlővel locsolunk, azt állítsuk finom porlasztásúra. Közben ügyeljünk, hogy a magok lehetőleg ne mosódjanak el, a földtakarójuk megmaradjon.
Aszályos időszakban akár három-négy naponként is locsolhatunk, de csakis finom porlasztású öntözővízzel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu