Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Előkerülhetnek a kerti székek, kiülhetünk és élvezhetjük a jó időt. De azok se bánkódjanak, akiknek nem adatott meg a saját kert; az ablakukban vagy erkélyükön is létrehozhatnak egy üde kertecskét.
Mit ültessünk a balkonládába? Mivel a balkonnövények ki vannak téve a szél, a sugárzás és a légszennyezés hatásainak, fontos, hogy strapabíró fajtákat válasszunk, melyeket kifejezetten erre a célra nemesítettek. (S ne feledjük, hogy a mostoha körülmények megkövetelik a rendszeres ápolást is.) A balkonládák készülhetnek fából, műkőből, kerámiából, műanyagból. Lehetőleg minél szélesebb és mélyebb ládákat válasszunk, mivel a föld hamar átforrósodik a nyári melegben, így a növények könnyen kiéghetnek. Másik fontos szempont a jó vízelvezetés – mellyel megelőzhetjük, hogy egy-egy nagyobb esőzés után a növények gyökerei túl magas vízben álljanak –, ezért ügyeljünk, hogy a láda alján legyenek vízelvezető nyílások.
A legjobb, egyben a legköltségesebb megoldás olyan speciális ládák vásárlása, melyekben belső öntözőrendszert alakítottak ki, s akár 12 héten át is vízzel látják el a növényeket (így a nyaralás végére sem kell attól félnünk, hogy kiszáradnak). A kertészetekbe már megérkeztek az egynyári növények: muskátlik, fuksziák, dáliák, petúniák, napvirágok, százszorszépek, pistikék. Ha különleges hatást szeretnénk, akkor a virágos növényeket keverhetjük színes levelűekkel vagy kisméretű cserjékkel.
Egy 60 cm-es ládába 6-7 palántát ültessünk, a kerek függőcserepekbe 1-3 növény kerüljön. Ne zsúfoljuk össze a virágokat, mert idővel akadályozzák egymás növekedését. Kiválasztásuknál gondoljuk meg, hová kerülnek majd és milyen a rálátásunk a ládákra. Emeletre ne tegyünk túl magas növényeket, a ház oldalába viszont ne ültessünk lecsüngő változatokat. Három fő csoport közül választhatunk. Vannak a levelükkel díszítő, úgynevezett struktúranövények (kakas¬sar¬kantyú, virágcsalán), továbbá az impozáns fő díszek (verbéna, petúnia, dália, napvirág), valamint a beültetéskor látványos, később visszahúzódó kísérő növények (kerti százszorszép).
Ha vidám kompozícióra vágyunk, érdemes kipróbálni a rajzon látható növényegyüttest – aki modern otthonhoz szeretne balkonládát, visszafogottabban bánjon a színválasztással –, ebben helyet kaphatnak a kisméretű puszpángok (melyeket később formára nyírhatunk), levendulával és a különleges habitusú párnacserjével (Calocephalus) vegyítve.
A balkon aranya (Bidens serulifolia)klasszikus balkonnövény, nálunk is egyre népszerűbb. Csüngő hajtású, erőteljes növekedésű egynyári dísz. Sötétzöld, szeldelt levelei jó hátteret adnak 2-3 centiméter átmérőjű, mézillatú, sárga virágainak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu